Rozprávajte sa s ním!

Rozprávať síce vieme všetci, no vo vzťahu sa nám niekedy rozväzujú jazyky dosť ťažko. Komunikácia je naozaj základ. Je to prvý a častokrát hlavný problém dvoch ľudí, ktorí spolu chcú byť, no nevedia ako.

Prečo viazne komunikácia?

Myslíte si, že vyliať sa partnerovi je to najjednoduchšie, čo môžete urobiť? Že to pôjde ako po masle? Nie je to tak. Zažili ste to predsa. Knedľa v krku, slová zaseknuté na polceste, nedokážete sa poriadne nadýchnuť a stále ste nespokojná. Ale nepoviete to. Prečo?

Prvý dôvod je, že sa bojíte negatívnej reakcie partnera. Radi by ste sa vyklopili, ale máte strach z toho, či to druhá strana pochopí správne, ako to zoberie, a ako s tým naloží. Problémy v komunikácii častokrát majú svoj pôvod vo výchove a v prostredí kde sme vyrastali. Keď sa nám rodičia posmievali alebo nás manipulovali, spôsobili tým, aj keď nechtiac, naše terajšie bloky v komunikácii.

Po druhé neviete komunikovať. Vedieť komunikovať je schopnosť, zručnosť, s ktorou sa niektorí narodili a niektorí sa ju musia iba začať učiť. Je to vec, ktorá sa do veľkej miery naučiť dá. Predsa len je dôležité mať cit pre neverbálne prejavy, melódiu hlasu, momentálne vyladenie partnera. To sa už tak ľahko naučiť nedá. Otázkou je či na sebe chcete pracovať. A nielen na sebe, ale hlavne na vašom vzťahu. Musíte trénovať.

Jednoduchý manuál ako začať

1. Zvážte, či vám ten druhý stojí za to a chcete na vzťahu s ním pracovať. Pokiaľ vám za to nestojí, zasaďte vzťahu poslednú ranu z milosti.
2. Zapisujte si emócie, myšlienky a poryvy duše. Keď vás naštve, poteší, napíšte všetko nevypovedané.
3. Železo treba kuť kým je horúce, to však neplatí vo vzťahoch. Nehovorte o dôležitých veciach s horúcou hlavou. Stopnite to, obaja vychladnite a k debate sa vráťte s triezvou hlavou.
4. Keď nastane ten správny okamih otvorte debatu o tom, čo by ste radi zmenili, čo by ste si priali.
5. Partnera neobviňujte a neútočte na jeho osobu. Keď už, odsúďte jeho správanie v konkrétnom okamihu. Formulujte vety v množnom čísle: „mohli by sme spolu urobiť..“ alebo „veľmi by mi pomohlo keby sme sa deťom venovali obidvaja“.
6. Snažte sa vždy dospieť k uspokojujúcemu záveru. Dohoda nevyriešime, nejdeme spať je opodstatnená. Bude sa vám lepšie spať a nepokazíte si hádkou aj nasledujúci deň.

Ja chcem, ale on nechce!

To už je iný problém. Otázka potom znie, či stojíte zato vy jemu. Pokiaľ partnerovi na vás záleží, nie je mu jedno, že ste vo vzťahu nespokojná alebo dokonca nešťastná. Má to teda vôbec zmysel? Vo vzťahu vždy musia chcieť dvaja.

Pokiaľ má váš náprotivok dlhodobý problém komunikovať a vyjadrovať emócie, dá sa to riešiť u odborníka. Ak však máte žiť vo vzťahu s niekým, kto nechce pristúpiť na akúkoľvek zmenu a „niečo so sebou robiť“, odpovedzte si, či ste s tým človekom skutočne šťastná.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3.7]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *