Moderné sporáky, s ktorými vám pôjde varenie samo

Rozhodli ste sa, že sa rozlúčite so svojím starým sporákom? Či už dosluhuje alebo vás už nebaví sa s ním trápiť, vymeňte ho za modernejší kus. Čo vám ponúknu moderné kombinované sporáky?

Prečo zvoliť kombinovaný sporák?

Tajomstvo kombinovaného sporáku spočíva najmä v tom, že máte aj plyn aj elektrinu. Môžete tak variť moderne a úsporne. Spojenie výhod regulácie plynového sporáku a elektrickej rúry sú značné. Navyše ušetríte za elektrinu, a to sa vyplatí.

Ako vybrať kombinovaný sporák?

Kombinovaný typ sporákov patrí k tým najpopulárnejším, a to práve preto, že v sebe spájajú efektívnosť plynovej varnej dosky a praktickosť elektrickej rúry. Než sa ale pustíte do výberu, odpovedzte si na pár otázok:

  1. Varíte často, aby ste dostatočne využili a potrebovali tento typ sporáku?
  2. Aké funkcie chcete, aby sporák mal?
  3. Chcete zabudovaný alebo voľne stojaci sporák?

Akonáhle si ujasníte tieto parametre, môžete sa pustiť do samotného výberu. Toto by ste si mali všímať:

  • Energetická trieda – označuje zaradenie do skupiny energetickej náročnosti a poznáte ju podľa etikety na spotrebiči. Dnes nájdete len sporáky triedy B a šetrnejšie, ideálne je samozrejme vyberať A+ a vyššie.
  • Objem – ideálna rúra by mala mať objem okolo 60 litrov, ale nájdete aj väčšie. Tu záleží na vás, aké množstvo budete v rúre pripravovať.
  • Šírka – štandardne je šírka rúry 50 – 60 cm, ale môžu byť aj širšie. Od toho sa bude odvíjať aj počet horákov.
  • Funkcie a programy – vyberajte si sporák aj podľa toho, aké programy budete používať. Na výber je veľké množstvo funkcií, no ak ich nikdy nevyužijete, sú zbytočné.

Aké funkcie a programy sporák má?

Je ich hneď niekoľko, od tých základných až po pokročilé. Čo sa týka varnej dosky, jej funkcie môžu byť:

Detekcia vlhkosti hrncov – najmä pri indukčných doskách. Rozoznáva veľkosť hrnca a ohrev nasmeruje na dno a tak nedochádza k energetickej strate.

Varná zóna Hi-Light – jedná sa o upravené tepelné špirály najmä pre rýchle varenie. Vďaka tejto funkcii nabehne teplota rýchlejšie a vy tak môžete začať variť už o pár sekúnd. Navyše znižuje spotrebu energie.

Booster – zaistí veľmi rýchly nábeh ohrevu vybranej varnej zóny na maximum. Oceníte ho pri prudkom opekaní.

ReStart – praktická funkcia napríklad, keď vám vykypí hrniec. Po rozliatí tekutiny na dosku sa varná doska vypne a vďaka tejto funkcii potom ľahko obnovíte všetky nastavenia.

Pri funkciách rúry ide najmä o:

Termosondu – kontroluje nám teplotu, ktorú sme nastavili. Stačí ju vpichnúť do jedla, nastaviť teplotu a počkať, než sa jedlo dostane na danú teplotu.

Vysokoteplotné čistenie – jedná sa o spôsob čistenia, pri ktorom sa rúra vyhreje na veľmi vysokú teplotu a spáli tak pripečených nečistôt a mastnotu na prášok.

Výhody a nevýhody kombinovaného sporáku?

Najväčšími výhodami je to, že sa dobre reguluje plameň, okamžitý nábeh ohrevu tiež poteší, v rúre môžete presne nastaviť teplo a máte k dispozícii množstvo pečúcich programov. Nevýhodou však môže byť nutnosť plynovej prípojky.

Aký sporák si nakoniec zvolíte je na vás a vašich preferenciách. Na trhu nájdete množstvo sporákov, elektrických, plynových, zabudovaných aj voľne stojacich. Moderné sporáky vám poskytnú pri varení komfort a rýchlosť. Navyše máte na výber množstvo užitočných funkcií. Moderné kombinované sporáky vám navyše ponúknu to najlepšie z obi dvoch.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *