Malá pomoc v starostlivosti o domácnosť

Každá gazdiná sa snaží mať domácnosť v čo najlepšom poriadku. Veď kto by si už rád pripravoval jedlo na sporáku plnom zvyškov predchádzajúcich jedál? Alebo sa venoval nanášaniu make-upu pred zrkadlom plnom fľakov od vody či zubnej pasty? V modernom tempe života však môže byť veľmi ťažké venovať upratovaniu dostatok času. Poradíme vám preto, ako si upratovanie uľahčiť tak, aby vás stálo čo najmenej času a námahy.

Vyskúšajte rýchle upratovanie

Na začiatok postačí trochu zmeny v organizácii. Prestaňte si plánovať jedno veľké upratovanie na koniec týždňa. O to viac, ak sa k nemu ani potom často kvôli iným okolnostiam nedostanete. Vyskúšajte venovať upratovaniu každý deň aspoň niekoľko minút na spratanie najväčšieho neporiadku. Tašky, ktoré si deti hodia na zem, či rozhádzané topánky v chodbe, uložíte doslova za moment. Aj veci, ktoré ste si bežne ledabolo položili na najbližšiu poličku, sa naučte odložiť hneď na miesto. Pri vysávaní a utieraní prachu vďaka tomu nebudete musieť odkladať také množstvo drobností.

Naučte sa tiež spájať niekoľko činností dokopy. Kým sa vám dovára večera, môžete naložiť umývačku riadu. Urobte to, aj keby ste ju nenaplnili doplna. Po večeri vám už postačí len doložiť niekoľko tanierov a príbor a možno vám zostane niekoľko minút na pretretie sporáka. Aj minúty, ktorý strávite v kúpeľni, môžete využívať efektívne. Prišli ste si len umyť ruky po WC? Pretrite rýchlo celé umývadlo. Nánosy špiny sa na ňom neusadia v takom množstve.

Robte veci hneď

Upratovanie najviac sťaží to, keď si veci odkladáme na neskôr. Ak sa vám bielizeň v sušičke dosuší, vyberte ju, aby sa zbytočne nepokrčila a nemuseli ste ju žehliť. Aj riad môžete odložiť zo stola hneď po jedle. Najjednoduchšie je naložiť ho hneď do umývačky.

Takýmito drobnými činnosťami si môžete uľahčiť veľké upratovanie na konci týždňa. Aj drogéria, ktorú na čistenie používate, vám vydrží o to dlhšie. Iste si po čase všimnete, že používate menej čistiacich prostriedkov. 

Vyhraďte čistiacim prostriedkom jedno miesto

Ak skladujete čistiace prostriedky na niekoľkých miestach, môže sa ľahko stať, že sa pri upratovaní zbytočne nabeháte. Najlepšie urobíte, ak ich budete mať odložené len na jednom. V kuchyni by mali zostať len prostriedky na riad. Dezinfekčné prostriedky, prípravky na leštenie nábytku, mop, vedro aj prachovka – to všetko môže mať vyčlenené miesto najlepšie v kúpeľni. Veď práve tu po nich budete siahať najčastejšie.

Pre sviežosť a pocit domova

Aj uprataný byt si zaslúži „čerešničku na torte“. Váš pocit čistoty a dobre vykonanej práce ešte znásobia osviežovače vzduchu. Tie nepatria len na WC. Môžete ich pokojne používať aj v obývacej izbe či iných miestnostiach. Vyberte si vôňu, ktorá vám najlepšie sadne a dotvorte atmosféru domova do dokonalosti. Neviete si vybrať? Na trhu nájdete aj osviežovače vzduchu s elektrickým prepínaním, ktoré zmenia vôňu každých 45 minút.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Komentáre
  1. 2 roky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *