Ako na cestovanie aj bez veľkého rozpočtu?

Dovolenková batožina na leto

Dovolenka nám väčšinou urobí veľký prievan v peňaženke alebo na ňu mnoho krát jednoducho financie nie sú. Ako si užiť cestovanie a dovolenku aj z menšieho rozpočtu? Je jedno či ste študent alebo jednoducho nemáte dostatok financií, no po dovolenke túžite.  Čo tak využiť to a práve vďaka tomu zažiť niečo dobrodružné a nové?

Nájdite si čas na premyslenie krajiny, do ktorej túžite cestovať a na určenie rozpočtu. Počítajte so všetkými nákladmi a určte si sumu, ktorú môžete minúť aby ste potom zbytočne nemuseli počas dovolenky kalkulovať a premýšľať či si ešte môžete dovoliť večeru v reštaurácii. 🙂 Počítajte preto okrem dopravy a ubytovania aj s voľným časom či rôznymi vstupmi, pamiatkami alebo inými atrakciami, ktoré si budete pravdepodobne chcieť vyskúšať.

V prípade, že sa chcete do vašej vysnívanej destinácie dopraviť letecky sú lacné letenky prvá výzva, vyzbrojte sa pevnými nervami a trpezlivo čakajte, kým sa vyskytne výhodná ponuka – a vtedy je kľúčové konať veľmi rýchlo. Týmto spôsobom sa vám môže podariť výrazne znížiť vaše výdavky.

Nevzdávajte sa a hľadajte lacnejšie ubytovanie. Snažte sa skontaktovať priamo s majiteľmi ubytovania, ktorý vám ponúknu nižšiu sumu ako cez rôzne agentúry. Výhodou môže byť tiež hľadanie ubytovania priamo na mieste, väčšinou sa dá osobne skôr dohodnúť na cene alebo budete mať šťastie a niekto zruší rezerváciu, tak budete mať z toho výhodu obaja –  majiteľ náhradu a vy vďaka tomu lepšiu ultra last minute cenu.

Ako alternatívu hotelov či penziónov môžete využiť hostely, kempy či prespanie u niekoho doma. Na tento účel existujú stránky, kde jednoducho vyhľadáte poskytovateľov ubytovania a môžete u nich prespať bez nutnosti platenia, môžete ich napríklad niečo naučiť či darovať ako poďakovanie za poskytnutie nocľahu. Tiež  je možné požiadať o ubytovanie za pár hodín práce denne, túto možnosť využíva veľa ľudí po celom svete a môžu takto cestovať neobmedzene dlho, záleží na tom, aký veľký komfort a pocit istoty potrebujete.

Komunikujte s miestnymi, obohatí vás to a môžete sa tiež dozvedieť dôležité informácie a mať možnosť zažiť veci, ktorý bežný turista v nabitom programe mnohokrát nemá. Domáci vám môžu poradiť  práve aj s výletmi či výhodným ubytovaním.

Pripravte sa aj na situácie kedy možno hneď nenájdete vhodné ubytovanie, na dlhé čakania na letisku a pocity, že neviete čo bude nasledovať. No práve tieto menej pozitívne chvíle vás naučia žiť v prítomnosti, úprimne ďakovať a o to viac si užívať život a cestovanie.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *