Rozprávková Kodaň

Mesto Kodaň v Dánsku

Hlavné mesto Dánskeho kráľovstva je najväčším mestom krajiny, domovom parlamentu aj oficiálnym sídlom kráľovskej rodiny. Panuje v ňom jedinečná atmosféra, v ktorej sa spája európska identita so škandinávskou a kde zanechal po sebe stopy aj významný dánsky rozprávkar, Hans Christian Andersen. Malebná Kodaň je domovom mnohých múzeí, historických sídiel,  prístavu Nyhavn a v jej blízkosti objavíte zoologické záhrady, zábavné parky aj majestnátny most Oresund.

Charakteristické symboly Kodane

Ak sa v Kodani vydáte od námestia s radnicou a prejdete ulicou H.Ch.Andersena, ocitnete sa v rozprávkovom komplexe Tivoli, ktorý poslúžil spoločnosti Walta Disneyho ako jedna z hlavných inšpirácií pri tvorbe Disneylandu a Disneyworldu. Tento jedinečný komplex začal svoju existenciu v roku 1843, môžete doň vstúpiť napríklad cez hlavnú bránu Vesterbrogade a objavíte tu nádherné kvetinové záhrady, bábkové predstavenia, divadlá na voľnom priestranstve, koncertnú sálu, horskú dráhu aj kolotoče. Ak by vám z toľkých atrakcií vyhladlo, môžete sa občerstviť v niektorej z početných kaviarní a reštaurácií. V čase Vianoc je komplex Tivoli posiaty čarovnými svetlami viac než obyčajne, zatiaľčo v letných mesiacoch často prepožičiava svoje priestory rockovým koncertom a hudobným festivalom.

Popri Tivoli je druhým symbolom Kodane socha Malej morskej panny, v dánčine nazývanej Den lille Havfrue. Bronzovú sochu vytvoril v roku 1913 umelec Edvard Eriksen a sedí na skale v lokalite Kastellet, kam sa najľahšie dostanete z Nového prístavu Nyhavn. V prístave posiatom farebnými rybárskymi obydliami funguje aj Múzeum lodí a stojí tu kotva symbolizujúca dánskych námorníkov, ktorí padli počas druhej svetovej vojny. Ak sa radi vydávate na more, z Nyhavnu smerujú viaceré turistické plavby a lode a možno sa odtiaľto preplaviť až do Švédska.

Pamätihodnosti vlády a monarchie

Kodaň je sídlom dánskej vlády, ktorá si koná svoje povinnosti v impozantných priestoroch palácu Christiansborg nachádzajúcom sa na ostrovčeku Slotsholmen. V komplexe sídli aj parlament, premiérova kancelária, Najvyšší súd a niektoré časti využíva kráľovská rodina. Veľká sekcia Christiansborgu je však prístupná verejnosti a okrem súčasnej stavby si tu môžete všimnúť ruiny stredovekej pevnosti a biskupského paláca, ktoré sa podarilo objaviť pri stavbe dnešného sídla.

Ak by ste sa dánskej kráľovskej rodine chceli priblížiť viac, zamierte k hradu Amalienborg v štvrti Frederiksstaden. V tom sa spájajú štyri sídla, pôvodne vybudované pre šľachtu v rokovom štýle a inšpirijúce sa tak francúzskymi, ako aj nemeckými vzormi. Amalienborg slúži ako kráľovský palác od roku 1794, pričom kráľovná Margaréta II. obýva palác Kristiána IX., zatiaľčo palác Moltke je využívaný pre oficiálne príležitosti. Súčasťou komplexu sú záhrady a celý ho strážia vojaci Kráľovskej gardy, tradične oddetí v uniformách modrých odtieňov.

S dánskou monarchiou je tiež prepojený palác Rosenborg, niekdajšie letné sídlo panovníkov, dnes fungujúce predovšetkým ako múzeum chrániace korunovačné klenoty a insígnie. K zaujímavostiam paláca patrí aj porcelánová expozícia, rytierska sála, korunný trón, Mramorová sieň a skupinka tapisérií.

Múzeá a ďalšie kodanské atrakcie

Priaznivcov histórie a umenia zaujmú v Kodani predovšetkým dve stavby, z ktorých je prvou Národné múzeum Nationalmuseet neďaleko komplexu Tivoli. V jeho zbierke sa nachádzajú vzácne runové kamene, nálezy z románskych a gotických kostolov, mince a predmety zo striebra a porcelánu. Špeciálnu pozornosť si zaslúži etnografická kolekcia, v ktorej je možné nahliadnuť do života pôvodných obyvateľov Grónska. Na dánske aj svetové umenie vytvárané od roku 1700 až do súčasnosti sa zase sústredí Národná galéria Statens Museum for Kunst, kde sa ukrývajú aj diela holandských majstrov, Pabla Picassa či Edvarda Muncha.

Mimo týchto pôsobivých zbierok sa môžete prípadne vydať aj k múzeu Thorvaldsen venovanému rovnomennému dánskemu sochárovi a k Okrúhlej veži Rundetårn, neoddbytne spätej s postavou dánskeho astronóma Tycho de Brahe. Táto 36 metrov vysoká veža slúžila pôvodne ako observatórium pre sledovanie nočnej oblohy a pohybu nebeských telies. Jej vrchol poskytuje úžasné pohľady na Kodaň aj v súčasnosti a atraktívom veže Rundetårn je aj sklenená podlaha vo výške 25 metrov, kde môžete nahliadnuť bez obáv do útrob mohutnej stavby pod vami.

Mnohých cestovateľov láka v Kodani aj slobodná štvrť Christiania, založená ako hipisácka oblasť, kde panujú vlastné pravidlá a plati sa vlastnou menou. Trochu mimo mesta natrafíte na jednu z najväčších zoologických záhrad v Európe Zoologisk Have a tiež najstarší zábavný park na svete Bakken, kde sa dobová stredová atmosféra spája s modernými atrakciami. Nuž a nakoniec len niekoľko kilometrov od mesta sa rozkladá úchvatný most Oresund, spájajúci Kodaň so Švédskom a predstavujúci autentickú ukážku ľudského dôvtipu a šikovnosti.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *