Chicago – veterné mesto

Architektúra v Chicagu

Jedno z najväčších miest v USA a tretie v počte obyvateľov (po New Yorku a Los Angeles) sa nachádza v štáte Illinois, na brehoch jazera Michigan. Aj keď ste v ňom nikdy predtým neboli, je dosť možné že vám jeho ulice a mrakodrapy budú povedomé, vďaka množstvu filmov, v ktorých si Chicago zahralo, od Batman: Temný rytier až po Transformers. Turistov priťahuje inovatívnou architektúrou, jedinečnými kultúrnymi udalosťami, umeleckými múzeami a plážami na brehoch jazera.

Dominanty parku Millenium a Michigan Avenue

Ideálnou lokalitou, kde si v Chicagu zvoliť ubytovanie alebo začať vašu cestu je Loop, keďže práve tá je centrom všetkého diania a mnohé tunajšie atrakcie z nej máte dostupné peši, bez toho, žeby ste museli zbytočne míňať peniaze na taxíky alebo verejnú dopravu. Metrom sa sem z letiska O´Hare môžete dostať už za 5 dolárov. V zimných mesiacoch je jednou z najvyhľadávanejších atrakcií mesta obrovská zľadovateľá plocha McCormick Tribune v parku Millenium, kde sa je možné korčuľovať na ľade. Pre začiatočníkov sú ponúkané aj korčuliarske kurzy zdarma a za drobný poplatok si je možné zapožičať korčule.

V tomto parku objavíte aj jednu z dominánt Chicaga menom Cloud Gate, čo je obrovská oceľová konštrukcia metalického odtieňa. Miestni ju prezývajú aj fazuľka a vďaka povrchu tejto stavby sa v ňom všetko nachádzajúce sa okolo javí ako v zrkadle. Z parku Millenium sa vydajte po západnej ulici Michigan Avenue, aby ste prišli k najvýznamnejšiemu múzeu mesta, Art Institute of Chicago. V jeho útrobách je strážených až neuveriteľných 300 tisíc diel zahŕňajúcich maľby, sochy, fotografie, textílie, náčrty, dekoratívne umenie a ďalšie predmety. Obzvlášť cenená je zbierka maliarov obdobia impresionizmu, ku ktorej patria nádherné maľby Claude Moneta, P.A. Renoira a Georgesa Seurata.

Ulica Michigan Avenue je okrem toho celosvetovo známa ako adresa tých najluxusnejších módnych značiek a najvychýrenejších reštaurácií. Tie sú sústredené v časti Magnificent Mile, jednej z najpríťažlivejších obchodných bulvárov v celých Spojených štátoch amerických, pričom veľkej návštevnosti sa tu tešia predovšetkým John Hancock Center, Wrigley Building a Tribune Tower.

V blízkosti sídli tiež vysokánska veža Willis Tower niekdajšia Sears Tower, ktorá bola vďaka svojej výške 422 metrov najvyššou budovou sveta, až kým ju v roku 1996 na tejto pozícii nevystriedali veže Petronas v Kuala Lumpur, Malajzia. Na poschodí číslo 103 menom SkyDeck nájdete vyhliadkovú plošinu so sklenenými stenami a podlahou, ktorá poskytuje úžasné panoramatické pohľady na mesto. Ak máte šťastie a prídete v obzvlášť jasný deň, uvidíte dokonca ešte ďalej a súčasne na územie štyroch amerických štátov.

Múzeá Veterného mesta

Popri už spomenutom umeleckom inštitúte je Chicago štedré aj na ďalšie múzea, do ktorých sa jednoznačne oplatí vkročiť, aj keď k bežným fanúšikom múzeí nepatríte. V severnej časti Jackson parku sa napríklad rozkladá anticky pôsobiaca budova Museum of Science and Industry, ktorá poskytuje interaktívny náhľad do technologického a vedeckého pokroku a na mnohé tunajšie predmety si môžete siahnuť a dostať sa tak s nimi týmto spôsobom do bližšieho kontaktu.

Prírodovedeckými a antropologickými zbierkami vyniká Field Museum of Natural History, kde je približne 20 miliónov nálezov rozdelených do sekcií botaniky, zoológie a antropológie. Populárna je hlavne kostra Tyranosaura Rexa pomenovaná Sue a zbierky venované starovekému Egyptu a pôvodným americkým kultúram. Egyptu a tiež krajinám Blízkeho Východu sa venuje pozornosť aj v Oriental Institute Museum, ktoré je súčasťou komplexu University of Chicago.

Ideálne miesta pre výlet s deťmi

Vyhľadávaným cieľom rodín s deťmi je v Chicagu oblasť Navy Pier, zložená zo záhrad, parkov, reštaurácií, obchodov a mnohých turistických atrakcií vrátane dobového kolotoča, divadla IMAX s formátom 3D, botanickej záhrady Crystal Gardens a detského múzea. Milovníkov kultúry priťahuje prítomnosť divadla Shakespeare Theater, kde sa tunajšie predstavenia môžu svojou kvalitou smelo porovnávať s Broadwayom. V komplexe Navy Pier sa počas roka konáva aj množstvo podujatí a z miestneho prístavu sa vydávajú viaceré lode na okružné plavby po Michiganskom jazere.

Ak zatúžite vo Veternom meste po troche zeleni, zavítajte tiež do historickej botanickej záhrady Garfield Park Conservatory, ktorej dominuje sklenená konštrukcia vytvorená architektom Jensom Jensenom. Kuriziotou záhrady je samostatná detská záhrada a Monetova záhrada, vytvorená podľa vzoru maliarovej záhrady vo francúzskom Giverney. V neposlednom rade neodolajte ani lákaniu najväčšieho parku Chicaga, Lincoln Park. Práve tu nájdete totiž okrem oázy pokoja zoologickú záhradu, ktorá je jednou z najstarších v USA a múzeá Notebaert Nature MuseumChicago History Museum.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *