Ako si poradiť s neporiadkom

Žena so svojim neporiadkom

Poznáte to, veci sa začnú kopiť už počas zimných mesiacov, hromada a chaos rastú celý marec a do jarného upratovania je TO všade. Máme pre vás zopár tajných tipov, ako dostať neporiadok pod kontrolu. Zmeňte svoje zlozvyky a neplytvajte energiou.

Vyhádžte štrk z kabelky

Vizitky, účtenky a nákupné zoznamy  vás zaručene utopia vo vlastnej kabelke. Sú veci, ku ktorým sa potrebujete dostať čo najrýchlejšie, takže peňaženku si rezervujte len pre veci ako kreditné karty, peniaze a dôležité doklady a všetko ostatné držte osobitne. Vytvorte si svoj vlastný systém záložiek a ukladania, tak, aby vyhovoval vášmu životnému štýlu. Raz do týždňa vyhádžte z kabely a peňaženky všetko, čo už nepotrebujete mať poruke. Čo potrebujete uschovať, uložte do archívu.

Urobte papierovú čistku vo vašej kancelárii

Častokrát sa zbytočne obklopujeme papiermi, ktoré ako nakoniec zistíme, vlastne vôbec nepotrebujeme. Je dobré sa zbaviť dvojitých účteniek a potvrdení o platbe či výbere z bankomatu. Uschovajte si však kópie všetkého, čo by ste mohli potrebovať pre účely platby a vyúčtovania daní, rovnako ako dôležité zmluvy, či osobné dokumenty. Veci ako záručné listy, manuály k produktom je však možné oskenovať a uložiť vo vašom počítači. Budete k nim mať rýchlejší prístup, lepšie sa vám budú organizovať a rozhodne zaberú menej miesta. Ak chcete spraviť aj niečo pre životné prostredie, vyhoďte papiere do triedeného zberu a obmedzte papierovú komunikáciu s bankou na minimum a používajte internetbanking.

Rozdeľujte a panujte, vo svojej kuchyni

Potrebujete len jeden hrniec, ale kým sa k nemu dostanete povyhadzujete celú linku.  Chcelo by to radikálnu očistu jej útrob. Rada znie, rozdeľte úložný priestor tak, aby bola každá vec na viditeľnom mieste. Skúste použiť vertikálne rozdeľovače, ktoré vám umožnia uložiť veci na seba bez toho, aby ste riskovali, že pri pokuse vytiahnuť jednu, spustíte lavínu ostatných, ležiacich na nej.

Nájdite vlastné miesto každému kusu svojho oblečenia

Šatníky a skrine sú hotovými džungľami. Ukladáme do nich veci bez akéhokoľvek náznaku systému či organizácie. Vešajte preto vždy podobné kusy k sebe. Môžete ich triediť podľa typu, účelu alebo farby. Očiam uľahčíte orientáciu aj tak, že budete používať iba niekoľko málo druhov vešiakov. Ukladajte svetre a šále v iných zásuvkách ako napríklad letné veci. Uvoľníte tak priestor na vešiakoch a udržíte všetko na očiach a na dosah. Najlepšie na tom je, že môžete rotovať zásuvky podľa aktuálnej sezóny.

Stáva sa vám, že vchádzate do bytu po dlhom a namáhavom dni a už vo dverách žonglujete s kľúčmi, slnečnými okuliarmi a kopou práve vybratej pošty? V tej rýchlosti a chaose, len aby ste sa ich zbavili, skončia tam, kde vám práve vypadli z rúk. Na druhý deň, pri odchodovom zhone ich samozrejme neviete nájsť. Vytvorte si stabilný rituál odkladania si vecí po príchode domov. Navŕtajte si na stenu nástavec s háčikmi na kľúče, zriaďte si púzdro pre prichádzajúcu poštu, či nástenku pre umiestňovanie odkazov. Prvé kroky k lepším zajtrajškom.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *