Ako sa obliecť na pracovný pohovor

Dámske oblečenie na pohovor

Našli ste výbornú ponuku, poslali perfektne vypracovaný životopis a oni vás pozvali na osobný pohovor. Hneď ako sa vám prestanú triasť kolená a nacvičíte si odpoveď na otázku, prečo ste na obsadzovanú pozíciu tá pravá, otvorte dvere na svojom šatníku…

Ak ste na tomto mieste čakali návod na „zaručený pohovorový outfit“, možno vás sklameme. Taký totiž neexistuje. Voľba a kombinovanie oblečenia a doplnkov totiž do veľkej miery závisí od vašej postavy a od povahy pozície, o ktorú sa uchádzate. Pripravili sme si však pre vás niekoľko osvedčených tipov, s ktorými by ste mohli trafiť priamo do čierneho.

Naštudujte si dress code spoločnosti

Väčšina úspešných spoločností už dnes má stanovené požiadavky obliekania pre svojich zamestnancov. Zistite si, aké sú štandardy u vášho budúceho zamestnávateľa a oblečte sa o úroveň vyššie. Štýl teda primárne závisí od pozície, o ktorú sa uchádzate. Ak ide o manuálnu prácu, pri ktorej budete mať na sebe uniformu, či nejaký štandardný odev, napríklad zdravotná sestra, postačí sa držať ležérnejšej klasiky. Určite však zabudnite na džínsy. Výbornou voľbou sú v tomto prípade elegantné dámske nohavice, slušivý top alebo blúzka a nenápadné lodičky. Ak sa však chystáte na reprezentatívnu pozíciu sekretárky alebo manažérky, očakáva sa od vás i pomerne vysoká úroveň obliekania. Držte sa preto prísne formálneho štýlu. Na mieste sú sukňové a nohavicové kostýmy, kožené lodičky s uzavretou špičkou a hladká kožená kabelka. Najlepšie zahrajú neutrálne odtiene.

Dajte si záležať

V deň pohovoru by ste mali vyzerať ako zo škatuľky. Každý gombík musí byť zapnutý, každý záhyb vyžehlený, žiadna nitka nesmie vytŕčať. Dávate tým budúcemu zamestnávateľovi najavo hneď dve veci. Po prvé, viete si urobiť so sebou a svojimi vecami poriadok. Očakáva sa teda, že to budete vedieť aj na pracovisku. A po druhé, ukazujete, že vám na ponúkanej práci záleží. Zamestnanca bez záujmu predsa nikto nechce. Ak sa vo vašom šatníku oblečenie prislúchajúce situácii nenachádza, vydajte sa na nákupy. Zabudnite však na lacné, nekvalitné kúsky. Nesedia, deformujú postavu a nikdy neurobia dobrý prvý dojem. Ak je vaša finančná situácia po dlhšom období nezamestnanosti žalostnejšia, odporúčame vám siahnuť radšej po kvalitnom a zachovalom tovare z druhej ruky. V bazároch a second handoch dnes nájdete naozaj kvalitné, niekedy i nové kúsky za zlomok ich pôvodnej ceny. Môžete vyskúšať zaloviť napríklad vo všeobecne obľúbenom internetovom bazáre BabyBazar.sk. Vyznačuje sa obrovským množstvom ponúk, skvelou prehľadnosťou a praktickým systémom vyhľadávania. Okrem množstva oblečenia a potrieb pre deti a bábätká, tu nájdete i formálne a elegantné dámske odevy, na ktorých ušetríte desiatky eur.

Držte sa pri zemi

Dajte si pozor, aby ste to s veľkou snahou uspieť príliš neprestrelili. Zabudnite predovšetkým na prehnaný make-up, extravagantné účesy, neónové doplnky a kilá bižutérie. Nezabúdajte, že na pohovore máte ukázať to, čo viete, nie ako vyzeráte. Outfit by mal príjemne zdôrazňovať význam situácie, ale nemal by prvoplánovo pútať. Mimo je aj príležitostná a večerná móda a neprimerane vyzývavé oblečenie. Minisukne nahraďte elegantnými sukňami nad kolená, sandáliky lodičkami a kožené bundy štýlovými kabátikmi. Lepšie ako top s výstrihom až po pupok zahrajú pekne sediace dámske košele. Mimo je aj priveľa parfumu. Nechcete predsa výberovej komisii spôsobiť neutíchajúce bolesti hlavy. Pri zemi sa držte aj v účese. Situácia výberového konania si pýta hladké, praktické účesy. Zabudnite na rozlietané, neposlušné kučery alebo neprislúchavé slávnostné frizúry. Striedmosti sa držte aj v manikúre. Úplne postačí priesvitný lak, francúzska manikúra alebo jednofarebné nechty nenápadnej farby. Doplnky sú kapitola sama o sebe. Situácia pohovoru si pýta maximálne hodinky, menej výrazné náušnice a retiazku. Do čierneho trafíte drahými kovmi.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *