Bazén s tepelným čerpadlom: Najefektívnejší spôsob, ako ohriať vodu aj bez slnka!

Letná kúpacia sezóna je tu čo nevidieť. S ňou ako inak súvisí aj kúpanie v bazéne. Pokiaľ máte doma bazén, isto viete, že ak si chcete predĺžiť kúpaciu sezónu v ňom, bez vhodného a účinného ohrevu vody to nepôjde. Aj keď o kúpe svojho nového bazéna len uvažujete, najlepšie spravíte, ak na túto skutočnosť nezabudnete hneď na začiatku.

Leto ubehne ako voda a bazén by ste inak museli „zazimovať“, keďže by vám bola zima pri kúpaní. Predíďte tomu s bazénovým tepelným čerpadlom. Zabezpečí Vám, že sa budete môcť kúpať v bazéne dlhšie, ako len počas letnej kúpacej sezóny. Navyše všetko ekologickejšie, účinnejšie a za výhodnejších ekonomických podmienok.

Voľba správneho bazénového čerpadla predstavuje významný krok aj v oblasti jeho dlhšieho využitia počas roka. Tepelné čerpadlá sa presadili aj v oblasti bazénovej techniky. Ich predaj sa v našich končinách naplno začal síce  len nedávno, ale odvtedy je po nich čoraz väčší dopyt (napríklad v Amerike sú bazénové tepelné čerpadlá bežnou súčasťou každej domácnosti). Nie je sa čo diviť, pretože najväčšia výhoda tohto čerpadla spočíva v tom, že pomáha udržať vodu v bazéne  príjemne teplú takmer celý rok (kúpať sa v bazéne je preto možné od jari a až do príchodu zimy). Ani nižšie teploty nie sú vážnym problémom. Okrem toho ohrev teplej vody je ekologickejšia prebieha pri veľmi nízkych prevádzkových nákladoch.

Čo je bazénové tepelné čerpadlo?

Bazénové tepelné čerpadlo je prístroj na ohrev vody v bazéne. Znamená to, že toto zariadenie zaručí, že vodu v samotnom bazéne budete mať dostatočne teplú a príjemnú. A to aj v období, kedy slnko síce svieti, ale jeho lúče sú ešte zaručene „zubaté“.

Prečo práve tepelné čerpadlo?

Ako sme už naznačili vyššie, čerpadlo predstavuje najúčinnejší a najekonomickejší ohrev vody v bazéne pri nízkych prevádzkových nákladoch čerpadla na výrobu teplej vody. Okrem toho sa jedná o riešenie pre všetkých, ktorí majú radi takmer celoročné kúpanie a nie iba kúpanie v letnom období, kedy vodu zohrievajú „iba“ prírodné slnečné lúče. Zohrievanie vody bazénovým tepelným čerpadlom je možné aj vtedy, kedy slnko dostatočne nesvieti. Preto je možné samotný bazén využívať oveľa dlhšie počas roka.

V čom spočíva ekonomickosť prevádzky tepelného čerpadla?

Ako už bolo povedané, bazénové tepelné čerpadlá sú veľmi úsporné pri svojej prevádzke (čiže pri samotnom ohreve vody). V praxi to znamená, že pri každej spotrebovanej kilowatthodine získate tepelným čerpadlom tri až štyrikrát viac energie zo vzduchu a to úplne zadarmo. Predpokladáme, že tento reálny fakt poteší viacerých milovníkov bazénového kúpania. Je to konečne dobrá správa, najmä pri čoraz väčších účtoch za spotrebovanú energiu. Takto sa dá čo najviac ušetriť a pritom si užívať luxus pri kúpaní v domácom prostredí (bez veľkého  obmedzovania sa kvôli následným vysokým účtom za energiu).

Ďalšie výhody bazénových tepelných čerpadiel

Pri výbere bazénového čerpadla sa preto oplatí vyberať poctivo. Aby sme vám to uľahčili, pripájame ďalšie výhody, ktoré jasne hovoria, že bazénové tepelné čerpadlá sú a budú vašou najlepšou investíciou. Vyzdvihnime tiež nízku obstarávaciu cenu čerpadla, jednoduchú montáž a rovnako aj údržbu či obsluhu zariadenia. Funkčnosť bazénového tepelného čerpadla je možná už od 7 °C (najefektívnejšie čerpadlo pracuje pri teplote 15 °C) a pri jeho činnosti je možné využiť až viac ako 70 percent tepla celkom ZADARMO.

Ktorý typ tepelného čerpadla do bazéna je „NAJ“?

Trh sa postupne vyvíja aj v tomto segmente, preto je nesmierne dôležité sa dôkladne zorientovať a nakoniec aj správne rozhodnúť pri kúpe. Uprednostnite pri svojom výbere čerpadlá, ktoré majú okrem spomínaných skutočností v našom článku, ešte aj kvalitný kompresor (napríklad HITACHI, COPELAND), je možné ich digitálne ovládať,  majú titánový výmenník a je možné ich napojiť aj na vírivé vane a upravovať s nimi aj slanú vodu.

Verte či nie, dnes nie je ťažké sa kúpať v teplej vode vo svojom bazéne doma. No oveľa dôležitejšie je kúpať sa v  teplej vode vo svojom bazéne čo najdlhšie počas roka, aj mimo hlavnej letnej kúpacej sezóny. A čo je hlavné –  ekologicky a ekonomicky zároveň s možnosťou využitia energie na ohrev vody aj z okolitého vzduchu. Čo na to hovoríte vy?

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3.5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *