Ako si vybrať vhodnú sedačku

Rovnako, ako kuchyňa býva srdcom domu či bytu, odkiaľ sa pumpuje život v podobe nevyhnutného stravovania sa, ale zároveň aj stretávania domácich, obývačka je priestor pre vyhľadávaný oddych mysle i tela.

Väčšina obývacích priestorov má v centre pozornosti televízor, iní stavia na pokojnejší kozub s knižnicou – avšak sedacie súpravy sú prvkom, ktorému sa nevyhne nikto. Je to tichý, avšak verný a statočný pomocník, prehliadaná kostra na chrbtici, bez ktorej by izba stratila svoju funkciu. Ako si vybrať tú správnu z kvanta možností? Tu je niekoľko tipov.

V prvom rade je dôležité prihliadať na veľkosť a funkciu. Môžete si dovoliť zasadiť gauč do priestoru, alebo stavíte na rohové sedacie súpravy? Tie môžu byť vašou voľbou najmä pri efektívnom využití menšieho priestoru, no rovnako poslúžia väčšiemu počtu ľudí pri návštevách, rodinných oslavách a podobne. Mnohé z nich sú rozkladateľné a poslúžia teda aj ako náhradná posteľ pre hosťa. Pri častejšom využívaní tejto funkcie je dobré prihliadnuť na tvrdosť či mäkkosť materiálu sedacej časti, rovnako pri jej využívaní staršími ľuďmi, ktorí ocenia, ak sa dá z pohovky jednoduchšie postaviť  vďaka jej pevnejšiemu prevedeniu. Alternatívou masívnych rohových sedačiek sú jednotlivé , takzvané modulové pohovky, ktoré zase ponúkajú rôzne variácie v rámci priestoru, a dajú sa podľa potreby doplniť o ďalšie kusy.

Ďalším kritériom je rozhodne štýl samotný. Prihliadame na farebnosť ale aj materiály, v domácnosti s malými deťmi rozhodne stavme na ľahko čistiace materiály, v domácnosti so zvieratami zase na odolnosť. Kožené poťahy sú trvácnou klasikou, no nebojme sa experimenovať  s ľahšími látkovými, ktorých výhodou sú vyprateľnosť a možnosť výmeny. Tu sa nám ponúkajú tie najrôznejšie vzory a farebné kombinácie, po ktorých sa vďaka vymeniteľnosti neboja siahnuť ani menej extravagatné povahy. Všetko musí samozrejme ladiť ladiť s doplnkami, no práve sedacia súprava býva základným kameňom, na ktorom postavíte svoj oddychový hrad.

A keď je už reč o doplnkoch, okrem vankúšikov alebo taburetiek môžete zvážiť aj závesnú hojdaciu sieť či kreslo. Zdá sa vám to príliš odvážne? Nechajte sa inšpirovať obrázkami dizajnérov, a presvedčte sa, že zdanlivo divoký prvok vhodný nanajvýš do detskej izby sa dá premeniť na veľmi vkusnú a obľúbenú súčasť vašej obývačky. Milým prvkom posledných rokov bývajú takisto rôzne sedacie vaky, ktoré poskytujú maximálny relax a ocenia ich vďaka  tvarovateľnosti  a kreatívnym variáciám najmä deti či mladí ľudia.

Napokon, nezabudnime na cenu a dostupnosť. Internetové obchody ponúkajú široké spektrum tovaru so samozrejmou donáškou na adresu, avšak vyskúšať si mačku vo vreci v kamennom obchode môže byť investícia, ktorá sa oplatí,. najmä pri drahšej kúpe. Neostáva mi už nič iné, len vám zaželať zaslúžený oddych a pohodlie v objatí vašej novej pohovky!

Fotografia: © Pexels/pixabay

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *