Orava dýcha históriou a kultúrou

Návštevníkov chladného regiónu na severe Slovenska láka predovšetkým nádherná príroda. Väčšie i menšie kopce, náučné lesné chodníky, nedotknutá príroda či rozsiahla Oravská priehrada však nie sú tým jediným, čo Orava ponúka. Pre svojich návštevníkov má pripravené aj kultúrne a historické lákadlá.

Oravský zámok

Dominantou je nepochybne majestátny Oravský zámok, ktorý sa v rámci našej krajiny radí k tým najnavštevovanejším. Legendami opradený zámok je postavený na strom vápencovom brale a hrdo sa pýši nad obcou Oravský Podzámok. Okrem historických faktov a zaujímavých povestí tam návštevníci uvidia prírodovednú a etnografickú expozíciu či výstavu zbraní. Súčasťou je aj múzeum šľachtických kočiarov a saní, ktoré sa nachádza pod Oravským zámkom, pričom ide o najrozsiahlejšiu zbierku saní a kočiarov.

Galéria Márie Medveckej

Jedno zo štyroch oravských miest v sebe skrýva galériu maliarky, ktorej celé dielo aj život sa spájalo s oravským regiónom. Galéria Márie Medveckej sa nachádza v Tvrdošíne v klasicistickej kúrii z 19. storočia. Nájdete tam 266 kresieb a olejomalieb z rôznych žánrových okruhov.

Múzeum oravskej dediny

Nadýchať sa dosýta histórie môžete aj v Zuberci v Múzeu oravskej dediny, ktoré sa rozprestiera v nádhernom prostredí Roháčov. Areál patrí k tým najnavštevovanejším na Slovensku a je rozdelený na päť architektonických celkov. Uvidíte tam zaujímavú etnografickú expozíciu či to, ako sa chovajú domáce zvieratá. Nazriete do života i práce oravského ľudu v minulosti.

To však nie je všetko

Toto je len časť z kultúrneho a historického bohatstva severného regiónu. Spoznať všetky zákutia zaberie aj niekoľko dní. Preto si ešte pred návštevou nezabudnite vybaviť ubytovanie. Orava toho ponúka veľa nielen na víkend, ale aj niekoľkotýždňovú dovolenku.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *