Astigmatizmus je najčastejšou príčinou rozmazaného videnia

Astigmatizmus je porucha videnia, ktorú spôsobuje nepravidelné zakrivenie očnej rohovky. Prejavuje sa neostrým videním, pretože na sietnici oka sa vytvára skreslený obraz. Aby sa zabránilo rozvoju slabozrakosti, je dôležité jeho včasné odhalenie a liečba. Očný lekár dokáže presne určiť stupeň astigmatizmu a podľa príčiny jeho vzniku aj vhodnú korekčnú pomôcku. Do úvahy pripadá tiež operačné riešenie.

Prečo vzniká astigmatizmus?

Astigmatizmus je nerovnomerné zakrivenie optickej plochy oka, vzniká najčastejšie pri rohovke, v niektorých prípadoch aj šošovky. Astigmatické oko nemá guľovitý tvar, ale pripomína skôr šišku alebo vajíčko, pretože v jednej alebo v oboch osiach je viac či menej zakrivené. „Astigma“ v podstate znamená „zobrazenie bez bodu“, pretože objekt v tvare bodu sa vplyvom deformácie zobrazí na sietnici ako čiara alebo tyčinka. Lúče svetla sa na sietnici nedokážu spojiť do jedného bodu a dochádza tak k rozostrenému a deformovanému videniu.

Keďže očná guľa a rohovka oka nie je u žiadneho človeka úplne pravidelne zakrivená, astigmatizmus sa v istej miere vyskytuje u väčšiny ľudí bez zhoršeného videnia a nutnosti korekcie zraku. Ak už je potrebné laserová operácia očí dokáže rýchlo a bezbolestne v priebehu 15 minút odstrániť astigmatizmus a zbaví vás problému s okuliarmi. Astigmatizmus býva často už vrodený a v priebehu života sa často vyskytuje ako sprievodný problém očných ochorení, akými sú krátkozrakosť a ďalekozrakosť.

Samotný astigmatizmus ani tak veľmi nespôsobuje zhoršené videnie, no v spojitosti s ďalšími očnými chybami sa rozmazané videnie zhoršuje. Veľkosť očnej chyby možno zistiť len pri dôkladnom očnom vyšetrení pomocou špeciálnych prístrojov, uvádza sa v tzv. cylindrických hodnotách resp. dioptriách.

V okuliaroch sa potom používa tórická okuliarová šošovka, ktorá kompenzuje chybu očnej rohovky tým, že upravuje os astigmatizmu.

Rozlišovať možno medzi dvoma druhmi astigmatizmu. Pravidelný astigmatizmus sa považuje za čiastočne fyziologický a vrodený a spravidla nevedie k obmedzeniu videnia. Počas života sa nemení, dokonca sa predpokladá, že vplyv naň má v podstate aj tlak horného viečka na rohovku.

Nepravidelný astigmatizmus sa prejavuje nerovnomerným zakrivením rohovky, ku ktorému dochádza v dôsledku úrazov a operácií oka alebo tzv. keratokónu – vrodenej očnej chyby rohovky, ktorá sa kužeľovito vykleňuje vo svojom strede smerom dopredu. Po niektorých operáciách oka sa môže objaviť prechodný astigmatizmus.

Prejavy astigmatizmu

Astigmatizmus má vplyv na videnie do blízka aj do diaľky. Kvalita samotného videnia závisí vždy od veľkosti refrakčnej chyby. Vyššie stupne astigmatizmu sa prejavujú neschopnosťou vnímať detaily a kontrasty či zaostrovať zrak do diaľky. Zhoršené môže byť tiež periférne videnie. To všetko vedie k zvýšenej námahe očí, bolestiam hlavy až migrénam, škúleniu, páleniu očí a problémom s videním v šere a v noci.

Astigmatizmus sa zvykne výrazne prejaviť aj pri práci s počítačom a pri čítaní kníh. Zhoršené videnie detailov spôsobuje deťom problémy v škole, keďže si často zamieňajú písmená a číselné znaky.

Človek môže mať tiež problém s priestorovou orientáciou, pri pohľade na vzdialené predmety prižmuruje oči alebo otáča hlavu, aby si dopomohol k lepšiemu videniu. Neliečený astigmatizmus býva príčinou slabozrakosti v neskoršom veku.

Možnosti korekcie a liečby astigmatizmu

S korekciou astigmatizmu je vhodné začať už v detskom veku, aby sa eliminovalo jeho zhoršenie v dospelosti. Napriek tomu sa často diagnostikuje až u dospelých, v súvislosti s operáciami rohovky, úrazmi alebo pri diagnostike iných ochorení oka.

Astigmatizmus možno korigovať okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, ale aj pomocou laserových a vnútroočných zákrokov. Okuliare s použitím tórických šošoviek ovplyvňujú dopad slnečných lúčov, a tým korigujú asymetrické zakrivenie rohovky. Pri diagnostikovaní astigmatizmu očný lekár píše do receptu spolu s hodnotou dioptrií tiež namerané cylindre.

Vďaka tomu môžu v optike pre pacienta zhotoviť okuliarové sklá upravujúce krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, a zároveň astigmatizmus. Terapia okuliarmi neodstraňuje očnú chybu, pomáha však vyrovnávať a zlepšiť videnie. Na dosiahnutie lepšieho videnia používaním kontaktných šošoviek je vždy nevyhnutná správna orientácia nasadenej šošovky, čo u mnohých ľudí vedie k počiatočným problémom a určitému diskomfortu.

Nepravidelný rohovkový astigmatizmus nemožno dostatočne korigovať okuliarmi. Ak je stred očnej rohovky bez jaziev, zlepšenie môže priniesť tvrdá kontaktná šošovka. Inak je potrebné zvážiť operačný zákrok – transplantáciu rohovky. Astigmatizmus je možné liečiť súčasne pri riešení sférickej dioptrickej chyby krátkozrakosti a ďalekozrakosti. V princípe je aj pri astigmatizme možná liečba laserom alebo klasickou vnútroočnou operáciou.

Laserová operácia je efektívna, bezbolestná a rýchla metóda vhodná pre väčšinu stupňov astigmatizmu. Laser dokáže presne vymodelovať potrebný tvar rohovky oka na základe vopred pripravenej digitálnej 3D mapy oka. Ide preto o vysoko individualizovaný zákrok. Nepoužívajú sa pri ňom žiadne ostré nástroje, iba laserový lúč, ktorý pracuje na základe nameraných hodnôt.

Pri ťažších formách astigmatizmu, ktorý je navyše kombinovaný s inou refrakčnou chybou, a u pacientov nad 45 rokov s presbyopiou je indikovaná vnútroočná operácia. Pri tomto type zákroku sa prirodzená očná šošovka nahradí umelou vnútroočnou tórickou šošovkou, čo pomôže vyrovnať zakrivenie rohovky a upraviť astigmatizmus tak, aby videnie bolo opäť jasné a trvalo ostré.

Toto ochorenie patrí k častým a základným dioptrickým chybám, no vďaka moderným metódam očnej medicíny v súčasnosti astigmatizmus je možné úspešne odstrániť.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *