Správne vybratá kancelárska stolička je nutným predpokladom úspešného pracovného dňa

Čím ďalej, tým viac sa množstvo pracovných aktivít vykonávaných v exteriéri, presúva do interiéru, a to do skladov, či kancelárií. Je to spôsobené racionalizáciou niektorých tradičných profesií, alebo jednoducho ich zánikom. A tak sa človek, aby neprišiel o svoj mesačný príjem, musí chtiac, nechtiac prispôsobiť nove dobe, novým pracovným podmienkam.

To si však vyžaduje nadobudnutie potrebných zručností, adekvátnu adaptačnú dobu, no a samozrejme aj primerane vybavené pracovné prostredie. Zvlášť na tú poslednú podmienku sa akoby zázrakom vždy zabúda. Však čo, hlavná vec, že už na človeka neprší a to ostatné sa už nejako zvládne. Omyl vážení, je vedecky dokázané, že adekvátnosť pracovného prostredia sa týka aj takej obyčajnej kancelárie a odmenou býva uspokojivý pracovný výkon.

Rámcová predstava nezaručuje správny výber

Aby sa tak stalo, mal by byť teda človek pracujúci kancelárii, obklopený všetkým účelným, no zároveň príjemným. Pre lepšiu názornosť skúsme zavrieť oči a vysloviť slovo kancelária. Čo sa nám vybaví ako prvé? Tí šikovnejší by zo seba hneď vysypali asi toto nasledovné. Podlaha z umelohmotnej krytiny, kvalitný kancelársky stôl s dostatočne hlbokými zásuvkami, pohodlná kancelárska stolička s viacerými možnosťami nastavenia, primeraný stolový počítač alebo notebook, nastaviteľná stolová lampa s dostatočnou svietivosťou, perá, ceruzky, nožničky, lepiaca páska, a tak podobne.

Obzvlášť dôležitá je stolička. Prečo? No pretože človek zamestnaný v kancelárii vykonáva svoju pracovnú činnosť prevažne v sede, a tak je stolička jedným z tých najdôležitejších elementom, ak nie najdôležitejším. V súvislosti s týmto tvrdením by sa pozornosť mala teda zamerať najskôr na ňu. Našťastie, výber kresiel vhodných do kancelárskych priestorov je dnes už dostatok, a tak stačí iba sa vybrať to správne. Lenže, aké je to správne, ktoré sú tie kritéria podľa ktorých sa treba orientovať?

V prvom rade sú dôležité zdravotné kritériá

Tak v prvom rade treba zamerať pozornosť na jeho zdravotné a funkčné stránky. Keď si človek uvedomí, že v takej kancelárii strávi jednu tretinu času a viac z celého dňa, má to svoje opodstatnenie. Čiže stolička na mieru, aby zodpovedala konkrétnemu telu, jeho chrbtovej a sedacej časti. Operadlo by malo kopírovať zakrivenie chrbtice a umožniť pohodlne si oprieť hlavu o vrch operadla. Sedacia časť zase pre zmenu by mala byť mäkká a odpružená. Aby sa predchádzalo zbytočnému zakriveniu chrbtice.

Keďže nie každý človek má konfekčné miery, dôležitým prvkom tej pravej kancelárskej stoličky je možnosť nastavenia výšky operadla a jeho sklonu. To isté platí aj pre sedaciu časť. Sú napríklad ľudia s vyššou hmotnosťou a tí privítajú polohovateľnú sedaciu časť, aby si tak odľahčili isté sedacie partie. Mal by sa zvoliť akýsi kompromis medzi vlastným pohodlím, komfortom a predpísaným ideálom, čo je vzpriamená poloha chrbta, opretá hlava a kolená zvierajúce v vzhľadom k podlahe priamy uhol. Takou dobrým ukazovateľom, že telo je v správnej polohe, sú obe chodidlá na podlahe celou svojou dĺžkou.

Praktickosť kancelárskej stoličky je príjemným bonusom

Dôležitým elementom kvalitnej stoličky je jej stabilita a možnosť sa na ňom posúvať od jedného miesta k druhému bez toho, aby človek z nej musel vstať. To by mal zabezpečovať mohutný viacramenný podstavec s dostatočne dimenzovanými kolieskami. Pri časovo náročnej práci sa tak odbremení chrbtica a nohy. Ale aby sme to celé zhrnuli, čím univerzálnejšia kancelárska stolička, čím má viac užitočných funkcií a možností nastavenia, tým bude posed na nej komfortnejší a zdraviu prospešnejší.

Čo sa týka poťahového materiálu a vonkajšieho vzhľadu, tak tam výrobcovia vychádzajú v ústrety mnohorakým chúťkam potencionálnych zákazníkov. Niekto z nich preferuje vzdušný perforovaný textil v tmavých neutrálnych odtieňoch, iný si zase zakladá na luxusnom dojme reprezentovaným pravou kožou béžovej farby. Za nás odporúčame uprednostniť v prvom rade praktickosť, pred okázalosťou. Tá sa hodí nanajvýš do reprezentačných riaditeľských kancelárií. Navyše životnosť takýchto, na pohľad luxusných stoličiek, je dosť nízka. Koža, alebo umelá koža sa prederie a čo s tým potom. Oprava by vyšla na neúmerne vysokú sumu. Skôr sa treba zamerať na ten odolný a vzdušný materiál v tmavých odtieňoch, kedy, ak aj dôjde k nejakému poškodeniu, nebude to ľudom až tak na očiach.

Nakoniec si už iba správne vybrať

Tak a máme to. Aká má byť ideálna kancelárska stolička sme si povedali, ale čo sme si zatiaľ nepovedali, kde takú kúpiť. Našťastie, dnes už nie je problém s tovarom akéhokoľvek druhu, a tak len záleží vybrať sa do toho správneho obchodu. Tam si môže záujemca tovar, v tomto prípade kancelársku stoličku, popozerať zo všetkých strán, sadnúť si na ňu, a nechať si poradiť od vyškoleného personálu. My odporúčame aj niečo iné. Nalogovať sa na internet a popozerať si ponúkaný sortiment etablovaných výrobcov a predajcov. Z pohodlia domova tak človek získa dokonalý prehľad o tom, čo momentálne letí a rovnako o cene toho, o čo má záujem.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *