Tapety skvelo oživia priestor: Čomu by ste mali podriadiť ich výber?

Bielu stenou nič nepokazíte, no v dnešnej dobe dodajú moderné tapety na stenu domovu tú správnu atmosféru. Dokážu byť elegantné, luxusné, štýlové aj zábavné. Môžete ich použiť celoplošne alebo sa zamerať len na jednu stenu. Dajte priestor nápadom a originalite, skúste štýlové tapety a nebudete túto zmenu ľutovať!

Zvážte výber materiálu, rozhoduje

Vyberať môžete z rôznych typov moderných tapiet. Rozhodovať sa pravdepodobne budete medzi tapetami vliesovými, vinylovými, papierovými, alebo luxusnými textilnými. Každý materiál má svoje pre a proti, ktoré by ste mali poznať predtým ako urobíte finálny výber vzoru.

Medzi hlavné výhody vliesových tapiet patrí priedušnosť, vďaka ktorej pod nimi steny neplesnivejú, vysoká pevnosť a stálofarebnosť. Tiež sú perfektnou tepelnou a zvukovou izoláciou a vyznačujú sa rozmerovou stabilitou. Sú preto vhodné do všetkých miestností a práca s nimi je jednoduchšia ako s ostatnými druhmi tapiet.

Ľahko sa odstraňujú, takže ak vás omrzia, môžete ich jednoducho nahradiť iným nástenným dekorom. Vinylové tapety sú odolné a dobre udržiavateľné, ale práca s nimi je náročnejšia a ich priedušnosť je nulová.

Zákazníci oceňujú, že sa dajú nalepiť na akýkoľvek povrch a zakryjú aj nedostatky steny, akými sú napríklad praskliny či nerovnosti, ak si však vyberáte tapety do spálne alebo detskej izby, stavte na priedušnejšie typy. Papierové tapety sú síce najlacnejšie, no nedajú sa umývať, pracne sa nanášajú aj odstraňujú. Luxusné tapety bývajú väčšinou v textilnom prevedení, ktoré skvelo tepelne a zvukovo izoluje. To, že vyzerajú naozaj mimoriadne esteticky, a tiež sú rozmerovo stále, z nich robí obľúbený druh tohto dekoru. Ak hľadáte efektné tapety do obývačky, viac nie je o čom premýšľať.

Čarujte s farbou a vzormi tapiet, pomôžu vám opticky zmeniť interiér

Výber farby a vzor tapety musí byť podriadený veľkosti miestnosti. Ako tapetami opticky skorigujete priestor? Veľmi nízka miestnosť sa bude javiť vyššia, ak si vyberiete pásikavú tapetu a pásy nalepíte zvislo. Miestnosť s vysokým stropom „znížite“, ak skombinujete na stene dve tapety a vodorovne ich oddlelíte predelovacou lištou, prípadne použijete moderné alebo aj klasické stropné lišty a na steny použijete tmavú tapetu. Malú miestnosť zväčšíte tapetami svetlejších odtieňov s drobnejším vzorom alebo jednofarebnými kúskami v kombinácii s jednou stenou vytapetovanou veľkým vzorom. Veľkorysá miestnosť bude vyzerať útulnejšie, ak zvolíte tapety tmavších farieb s väčšími vzormi. Tapetami dokážete výrazne ovplyvniť atmosféru priestoru a jeho vizuálno-psychologické pôsobenie. V kurze sú momentálne tapety s rastlinnými vzormi najmä palmové listy či “monstery” – veľké listy známej rastliny. Ani v jednom katalógu tapiet nechýbajú. Tiež tam nájdete opice, kvetinové či geometrické vzory alebo štruktúry, ktorými steny vylepšíte a oteplíte. Tapety do obývačky alebo do spálne voľte podľa svojho gusta, no rešpektujte aj samotnú dispozíciu priestoru. Detská izba je zas ideálnym miestom pre farebné vzorované tapety, ktoré podporujú hravý detský svet fantázie.

Fotografie: Ambiente.sk

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *