Kedy sa vám zíde odsávačka mlieka?

Keď si budúca mamička zhromažďuje veci potrebné do výbavy pre dieťatko, pozastaví sa aj pri výbere odsávačky na mlieko. Budem to potrebovať? Akú si vybrať a kedy ju použiť?

Odsávačka mlieka nie je nutnosťou

Veľa starších žien by vám povedalo, že odsávačka na mlieko je iba zbytočná investícia. Keď sú totiž prsia čerstvej mamičky naliate, nič ich neodľahčí lepšie ako masáž vlastnými rukami. Teplá sprcha, následná masáž pŕs a potom už len mlieko povytláčať z kraja do stredu, rovno do pripraveného pohárika. Keďže mlieko bude zrejme striekať do všetkých strán, je dobré si na nohy položiť uterák.

Vedeli by ste si predstaviť, že takto fungujete v dnešnej dobe? Veľa žien by povedalo, že rozhodne nie. Popri všetkých povinnostiach má iba málo žien čas na to, aby si „prebytočné“ mlieko z prsníkov vytláčali po dojčení ešte aj do pohárika, resp. aby prsia odľahčili počas dlhšieho spánku dieťatka, alebo keď pri bábätku nie sú. Na odsávačke mlieka sa neoplatí šetriť. Dnes sú totiž v ponuke rôzne varianty, a tak si odsávanie materského mliečka uľahčíte za desať eur, ale aj za 40 a viac. Všetko záleží od toho, aký rozpočet ste si na výbavu pre dieťatko pripravili.  

Pomoc, potrebujem odsávačku na mlieko!

Veľa mamičiek si odsávačku na mliekobalí už do pôrodnice. Keď sa prsia naplno rozbehnú a bábätko mlieka nevypije tak veľa, práve odsávačka mlieka pomôže mamičke predchádzať bolestivému naliatiu a stvrdnutiu prsníkov. Nevyužijete ju však len vtedy, keď vám už materská podprsenka praská vo švíkoch. Platí, že čím častejšie dieťatko mliečko pije (alebo ho odsávate), tým viac mliečka sa vytvorí. Je to nekonečný proces, ale závisí aj od toho, koľko toho skonzumujete alebo vypijete.

Odsávačku mlieka by ste mali mať najmä v prvých mesiacoch dojčenia vždy poruke. Keď si bábätko vezme na prechádzku babička, keď bez neho odídete na nejakú spoločenskú akciu, keď musíte pol dňa behať po úradoch, ale aj v prípade, že ste zjedli čosi, z čoho by mohlo mať vaše maličké alergickú reakciu. Ak máte menšie bradavky a dieťatko ich nevie uchytiť, odsávačka mlieka bude vo vašej výbave nevyhnutnosťou. Manuálna či elektrická, to je už otázka vkusu.

Kam s odsatým mliekom? Ak chcete, môžete podstúpiť pár testov a mlieko pravidelne darovať pôrodnici, ale mnohým mamičkám postačí mlieko skladovať v chladničke alebo si ho zamrazovať v špeciálnych nádobách či jednorazových vreckách.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *