Ako na vyvážené stravovanie v čase pandémie

Pandémia koronavírusu zmenila naše životy vo viacerých oblastiach. Mnohé deti ešte stále nechodia do školy ani do škôlky a vyučovanie prebieha dištančnou formou. Rodičia pracujú z domu, písacie stoly v izbách aj stôl v kuchyni sú obsadené počítačmi. Chýba pravidelné stravovanie detí v školskej jedálni a všetka starosť v tejto oblasti zostáva na rodičoch. Postarať sa o teplé jedlo na každý deň, však nie je vôbec jednoduché.

Menej alebo viac povinností?

I keď sa na prvý pohľad zdá, že život rodiča počas pandémie je v niečom jednoduchší, nie je to celkom tak. Odpadla síce povinnosť rozvážať deti na krúžky, rôzne oslavy alebo podujatia, na druhej strane ale pribudla nutnosť doučovania detí. U mnohých detí sa počas dištančného vyučovania zhoršil prospech a rodičia aj učitelia hovoria o nedostatkoch v poznatkoch. Je to najmä preto, že deti nie sú schopné venovať rovnakú pozornosť výkladu cez počítačovú obrazovku ako v škole. Z rodičov sa preto stávajú tiež učitelia, robia s deťmi domáce úlohy a vysvetľujú im novú látku. Na bežné rozhovory alebo rodinný čas potom zostáva málo času a energie.

Navariť na každý deň

Pri výpočte nových povinností ešte chvíľu zostaneme. Keď sa deti nestravujú v školskej jedálni, musia sa najesť doma. Navariť na každý deň neznamená len stáť pri sporáku. Aby bolo čo variť, je potrebné to najskôr nakúpiť. Stravovanie doma znamená vyšší objem nákupov. Čerstvé mäso a zeleninu na varenie už nepotrebujeme len na víkendový obed. Zoznam surovín na polievky a hlavné jedlá sa preto niekoľkonásobne predĺžil.

Chutne, zdravo a rýchlo

V úvodných týždňoch dištančného vyučovania a home office sa inšpirácia na to, čo navariť, hľadala ľahko. Každý z nás má obľúbené jedlá, ktoré si raz za čas rád dopraje. Aj takýto zoznam sa však rýchlo omrzí, ako ho opakujeme stále dookola. Inšpiráciou môžu byť rôzne recepty na internete. Nájdete medzi nimi často rýchle a zdravé jedlá, ktoré váš jedálny lístok obohatia.

Čo však robiť, ak sa vám už nechce variť? O zdravé jedlo na vašom tanieri sa môže postarať rozvoz jedla Ružinov. Ak ho využijete aspoň raz do týždňa, budete si môcť na chvíľu od varenia odpočinúť a možno načerpáte aj novú inšpiráciu. Kompletné menu s polievkou si objednáte online alebo telefonicky a domov vám bude doručené ešte teplé. Na vás bude len prestrieť stôl a pochutnať si na ňom.

Prečo využiť rozvoz jedla

Poznáte to: navrhnete jedlo, ktoré chcete navariť, jedno z detí je nadšené a druhé ohŕňa nos. Táto situácia je známa každej gazdinke. Donáška jedál Karlova Ves vám umožní vybrať hneď z viacerých jedál. Polievka je pre každé obedové menu rovnaká a druhý chod môžete zvoliť až z piatich pokrmov. Na výber sú vždy mäsité aj bezmäsité jedlá, medzi ktorými si každý člen rodiny iste nájde to, ktoré mu bude chutiť.

Vždy čerstvé priamo na váš stôl

Jedlo domov Bratislava – Staré Mesto dbá o výber surovín. Na vašom tanieri sa tak ocitne len kvalitné a čerstvé mäso a zelenina. Pripravené na rôzne spôsoby podľa receptov tradičnej a medzinárodnej kuchyne bude vyzerať naozaj lákavo. Možno sa vďaka tomu do zdravých kúskov zeleniny pustia aj deti, ktoré ju inak nemajú radi.

Aj ostatné jedlá dňa sú dôležité

Aby sme nezabudli na ostatné jedlá počas dňa, dbajte o dostatočný príjem vitamínov a minerálov. I keď deti pri vyučovaní doma lákajú sladkosti na desiatu či olovrant, pokúste sa o to, aby sa nestali každodenným riešením. Namiesto nich im môžete pripravovať rôzne dezerty plné ovocia. Ovocie a zelenina by mali byť tiež pravidelnou súčasťou raňajok a večere.

Photo by Eaters Collective on Unsplash

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *