Time-management rodiny

Šťastná rodinka s deťmi

Hovorí sa, že rodina je základ. No v dnešnej dobe sa často stáva, že deti si nechávame vychovávať, dom upratovať a rodinné problémy riešiť špecialistom. Takýmto spôsobom sa rozpadajú väzby v rodine, klesá úroveň komunikácie a tiež samotného rodinného života.

Ako to ale všetko stíhať? Môže vám pomôcť rodinný time-management, ktorý ponúka niekoľko metód pomáhajúcich na ceste ku kvalitnejšiemu a spokojnejšiemu rodinnému životu.

Určenie priorít. Odporúčame to-do list, v ktorom rozdelíte svoje aktivity na tri kategórie: tie, ktoré nepočkajú a treba ich vybaviť čo najskôr, tie, na ktoré máte čas v priebehu jedného týždňa a poslednú kategóriu predstavujú dlhodobé projekty či iné aktivity vyžadujúce viac času a aj vloženej energie. Týmto spôsobom budete mať pred sebou utriedený zoznam, ktorý vám pomôže nájsť si viac času na rodinu po vybavení neodkladných záležitostí.

Komunikácia. V rodine je veľmi dôležitá komunikácia medzi jej členmi. Vždy sa usilujte o to, aby každý člen rodiny mal právo na vyjadrenie svojho názoru a tiež, aby sa rovnocenne počítal hlas každého v rozhodovaní o dôležitých veciach. V niektorých rodinách úspešne využívajú metódu s odovzdávaním slova v kruhu – celá rodina sa zíde, vypočuje si názory a spoločne riešia nezrovnalosti za uplynulý týždeň či mesiac. Táto metóda výrazne posilňuje rodinné vzťahy a buduje dôveru medzi rodinnými príslušníkmi.

Rozdelenie činností. Nemusíte byť za každú cenu supermama a preto poproste vašu rodinu o ich pomoc – veď je to predsa vaša spoločná domácnosť. Rozdeleniu úloh môže predchádzať rodinné stretnutie opísané vyššie, kde každý uvedie, v čom by bol ochotný pomôcť a čo mu ide. Týmto spôsobom môžeme nenásilne zapojiť ostatných do starostlivosti o domácnosť a vytvoriť tak viac priestoru pre vás.

Spoločné aktivity. Vytvorte si deň, kedy sa budete venovať všetci rodine – môžu to byť napríklad spoločné soboty či nedele, na ktoré si naplánujete príjemný výlet, piknik v prírode alebo jednoducho zostanete doma a budete hrať stolové hry, upečiete koláčiky či budete len tak spoločne leňošiť pri pozeraní rozprávok. Je to na Vás, no cieľom je aby deti videli, že si pre ne dokážete vyhradiť čas a často pri hre porozprávajú aj o tom, čo ich detskú dušičku trápi.

Rodinná ideová nástenka. Čo hovoríte na zavesenie nástenky, kde budú mať všetci priestor priložiť svoj nápad či milý odkaz? Na nástenku môžete pripínať tiež dôležité oznamy ako termíny u lekára či rodičovské združenia. Ak vás neoslovuje nástenka, môžete ju zameniť za tabuľu, na ktorú si budete tieto oznamy spoločne písať kriedou.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *