Podvýživa detí II.

Akých chýb sa treba vyvarovať? Čo do jedálnička zaradiť a čomu sa vyhnúť? Každý chce mať predsa zdravé dieťa, ktorému chutí papať.

Nočné kŕmenie

Veľkej chyby sa dopúšťajú rodičia, ktorí svoje deti kŕmia v noci, aby toho viac zjedli a pribrali. Narušia tak dieťaťu jeho prirodzený rytmus trávenia a prijímania potravy a takisto aktívny pomer dieťaťa ku stravovaniu. Jedlo má svoj primeraný čas a pravidelnosť. Prekvapovanie dieťaťa počas spánku jedlom, hrubo narušuje nielen jeho tráviaci, ale aj spánkový rytmus.

Naučte svoje dieťa raňajkovať

Často krát sa stáva, že sa sami nestihneme naraňajkovať. Na raňajky vášho dieťaťa by ste si však mali vždy nájsť čas. Sú základom dobrého štartu do nového dňa. Ak a nenaraňajkuje, je menej výkonné, fyzicky aj psychicky a postupne si vytvára nábeh na obezitu. Telo si totiž ďalšie jedlo, ktorým je často až obed uloží vo forme tukových zásob. Je teda veľmi dôležité vybudovať u dieťaťa zdravé návyky a naučiť ho pravidelnosti.

Akú veľkú porciu dávať svojmu dieťaťu?

Nie je príliš malá alebo príliš veľká? Bude mať dosť energie a živín? Najdôležitejšia je spokojnosť dieťaťa a celej rodiny. Chuť do jedla závisí na mnohých veciach. Sú dni kedy dieťa vydá menej energie, inokedy viac, niekedy je choré. Záleží aj na počasí. Keď je teplo, dieťa potrebuje viac piť ako jesť. Takisto ak je v rastovej fáze, má jeho organizmus oveľa väčšiu potrebu živín a jedla. Dieťa si vie samo regulovať kedy je hladné. Samo cíti kedy potrebuje jesť viac a kedy mu stačí menej.

Tlačiť ho ako hus nie je riešením, narušíte mu tak jeho prirodzenú reguláciu a neskôr sa budete čudovať prečo máte doma tučka. Úlohou rodiča je v prvom rade zabezpečiť dieťaťu pestrý jedálniček.

Takisto záleží aj na type dieťaťa. Poznáte ten typ drobných, čulých detí, ktoré majú kopec záujmov, sú stále v pohybe a na jedlo si spomenú len občas? Jedia síce málo, ale s chuťou, dobre prospievajú, nechýba im energia a majú vždy dobrú náladu. Čo na tom, že sú drobnejšie alebo chudšie ako ostatné deti v ich veku. Nie je to známka choroby, vyrastú z toho. A ak aj nie, hlavné je že sú spokojné a zdravé. Nie je dobré ich nútiť do jedla, mohli by k nemu získať odpor.

Počas každej choroby dieťaťu nechutí

Aj to najmenšie ochorenie súvisí u dieťaťa s nechutenstvom. Týka sa to aj ľahkých zápalov horných dýchacích ciest, kašľa alebo nachladnutia. Pri bežnom ochorení, by malo nechutenstvo odísť spolu s chorobou. Pokiaľ je ochorenie chronické a nechutenstvo je dlhodobejšie, spomaľuje sa rast dieťaťa. Vtedy treba samozrejme situáciu riešiť s lekárom.

Vždy majte na pamäti hlavne spokojnosť dieťaťa. Nie je dôležité čoho a koľko zje, ale či prospieva.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *