Autentické stredoveké čaro Brúgg

Historické mesto Brúgg

Ak by niekedy existovala súťaž o mestečko najviac sa podobajúce na tie, ktoré poznáme z rozprávok, mestečko nachádzajúce sa v severozápadnom Belgicku by bolo na podobné ocenenie serióznym kandidátom. Pri prechádzke po jeho čarovných uličkách sa doslova preniesiete späť v čase do stredovekej doby a nemenej na vás zapôsobia aj prírodné krásy Brúgg. Potulky historickým centrom mesta príliš veľa času nezaberú a ak vás nelakájú pešie prechádzky, môžete sa nechať previesť po tunajších kanáloch popod mosty, ktorých veľké množstvo dalo tomuto flámskemu klenotu jeho meno.

Klenoty starého mesta

Povinnou zastávkou číslo jeden je v Bruggách pre každého správneho turistu historické centrum, ktoré sa točí okolo hlavného námestia Markt. Tomu dominuje mestská radnica Halle, v ktorej strede sa týči mohutná veža Belfry. Táto veža patrí k charakteristickým črtám mesta, meria 83 metrov a do jej priestorov sa vstupuje z vnútorného dvoru Halle. Hoci sa s jej výstavbou začalo už v roku 1248, napokon bola dokončená až v roku 1482. V jej útrobách nájdete 47 zvonov a ak nemáte strach z výšky ani problémy s kondičkou, môžete si vystúpať 366 schodov až na vrchol, ktorý vám umožní nahliadnuť na Bruggy z vtáčej perspektívy. Môžete tiež nahliadnuť do dobovej pokladnice, kde sú strážené niektoré z významných historických dokumentov mesta.

Okrem toho obklopujú námestie Markt aj ďalšie budovy, z ktorých každá reprezentuje odlišný architektonický sloh a dejinnú epochu. Provinciaal Hof zastupuje neogotiku a dnes je sídlom vlády západoflámskej provincie. Huis Bouchoute reprezentuje stavebníctvo 15.storočia a sídlo Craenenburg vošlo do dejín ako miesto, kde bol väznený budúci panovník Svätej ríše rímskej, cisár Maximilián Habsburg.

V blízkosti námestia Markt sa nachádza aj ďalšie podmanivé miesto, námestie Burg, ktorého najznámejšou pamätihodnosťou je bazilika Heilig-Bloedbasiliek so svojou svätou relikviou. Tou má byť podľa legendy kvapka krvi Ježiša Krista uzatvorená v krištáli a ktorú do Brúgg priniesol v roku 1149 Dietrich z Alsaska, vracajúci sa z druhej krížovej výpravy. Každoročne v máji sa v meste konáva významná náboženská Procesia posvätnej krvi, počas ktorej je táto vzácna relikvia prenášaná ulicami Brúgg. Bazilika okrem toho zaujme aj vlastným vzhľadom, v ktorom vynikajú pozlátené sochy a oblúk, románska dolná a gotická horná kaplnka, z výšky ktorej je každý piatok posvätná relikvia ukazovaná veriacim.

Medzi stáročné budovy na námestí Burg patrí okrem baziliky aj niekdajšia radnica Stadhuis a bývalé sídlo Nezávislých Brúgg (Paleis van het Brugse Vrije), z ktorého sa neskôr stal súdny dvor a dnes tieto priestory obýva mestská turistická kancelária. Popri nej tu fuguje aj historické múzeum Brugse Vrije Museum.

Múzeá a šľachtické sídla štvrte Djiver

Nemenej zaujímavou časťou Brúgg je Djiver pomenovaná rovnako ako vodný kanál, ktorý ňou prechádza. Hneď na jej začiatku natrafíte na umelecké múzeum Groeninge vyznačujúce sa pôsobivou zbierkou diel starých flámskych majstrov (zahŕňajúcou diela Jana van Eycka či Hieronymusa Boscha), ako aj súčasného umenia. Jednému z tunajších maliarov, Hansovi Memlingovi je venované aj samostatné múzeum Memling, ktoré vystavuje šesť z jeho najlepších diel.  Hlbšie v útrobách štvrte Djiver leží najvyšší kostol v Belgicku, 112 metrov vysoký Onze Lieve Vrouwekerk, ktorý sa môže pochváliť tým, že v jeho priestoroch zanechal svoju stopu aj maestro Michelangelo.

Medzi zaujímavosti tejto štvrte môžeme zaradiť aj šľachtické sídla rozmiestnené popri brehoch kanálu Djiver. Z nich vyniká napríklad meštiansky dom Heren van Gruuthuse, v ktorom sa v roku 1471 ukrýval anglický kráľ Edward IV. a ktorý dnes vo svojich priestoroch hostí galériu Gruuthusemuseum s množstvom tapisérií, rezbárskych prác, dobového nábytku a zbraní. Aj susedné sídlo je domovom iného múzea, tentokrát ide o Brangwyn Museum, v ktorom je expozícia zameraná v prvom rade na porcelán, keramiku a nákresy Brúgg z rúk anglického maliara Franka Brangwyna.

Lahodná gastronómia Brúgg

Neodmysliteľnou súčasťou Brúgg sú popri pamätihodnostiach aj reštaurácie a taverny. Hneď oproti veži Belfry na námestí Markt napríklad funguje lokál De Garre, o ktorom sa tvrdí, že ponúka najlepšie pivo a jednohubky v celom meste. Ak patríte medzi milovníkov penivého moku, oplatí sa vám ochutnať napríklad Westmalle Tripel Blond.

Pri návšteve mesta nemožno odolať ani typickej belgickej pochúťke, wafliam a horúcej čokoláde. Mnohé obchodíky sú plné výrobkov z čokolády od výmyslu sveta a predtým než si v nich niečo záväzne zakúpite, to samozrejme môžete ochutnať. Ak ak sa skôr radíte k fanúšikom slaných jedál než tých sladkých, v Bruggách natrafíte na množstvo jedál podávaných spolu s tradičnými belgickými hranolčekmi, na ktorých pôvod sú tunajší obyvatelia tak hrdí, že im dokonca aj venovali vlastné múzeum.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *