Dnešným gentlemanom chýba odvaha

Elegantne oblečený muž s novinami v ruke

Téma gentlemanov je pomerne stále otvorenou a nevyriešenou kapitolou v spoločnosti. Niektorí volajú po znovuzrodení zdvorilých mužov, iní odkazujú na okázalé a fádne zvyky starých pánov, ktoré už dávno vyšli z módy. Koho názor je ten správny? Nechýbajú predsa len tomuto svetu práve muži – gentlemani?

Predstava gentlemanov ako starších pánov, zvyknutých na zdvorilé a dôstojné správanie, najmä voči ženám, môže pripadať trochu nudne. Mladé ženy často túžia po tom, aby takéhoto muža ,,vlastniliˮ doma. Pravidelne dávajú partnerovi najavo, v čom robí chyby a aký by mal byť. Aký je henten a že by mal byť taktiež gentleman ako tamten. Vydržali by však v dnešnej dobe takého správanie s pravidlami, ktorými sa riadi už len málokto?

Slovom gentleman sa označoval muž z urodzenej rodiny, ktorý bol v sociálnom meradle na vyššej pozícii. Gavalier, ktorý má vyberané, zdvorilé a čestné chovanie. Angličtina používa tento termín na označenie muža alebo pána v zdvorilom oslovení skupiny ľudí (ladies and gentlemen). V Amerike ide tiež o označenie pre poslanca a člena snemovne. Výklad tohto slova je teda všeobecnejší.

Nejdeme zbytočne vypisovať, čo všetko musí gentleman dodržiavať a akými pravidlami sa riadiť. Každá žena má predsa iné predstavy a muži na to vlastný názor, ako by to malo vyzerať. Všeobecne ale platí pomerne veľa zásad v rámci správania, obliekania, hygieny a vyjadrovania sa. S ničím to ale netreba preháňať.

Na čo sa však často úplne zabúda, je jednoduchý a úprimný úsmev, ktorý robí z chlapa gentlemana. Je to možno detail, ale práve detaily si ženy tak rady všímajú. Či už detaily na oblečení, alebo v správaní. Presnosť v dodržiavaní termínov a gramatika na úrovni sú tiež jedny zo základov gavalierstva. Súčasní ,,gentlemaniˮ majú značkové obleky, drahé autá a hrubé peňaženky, ale keď otvoria ústa… Cítiť primitivizmus a samoľúbosť.

Kto chcel byť kedysi gentleman, musel mať na to pôvod, titul, vzdelanie a kadečo iné. Dnes? Dnes chýba mužským osobnostiam odvaha. Odvaha na realizáciu uhladených spôsobov správania. Mladí si v prítomnosti druhých neustálym ťukaním do smartfónov preukazujú ohromnú neúctu. Žijú virtuálnu realitu a práve skutočná prítomnosť im preteká pomedzi prsty.

Zaželajme si, aby nám, chlapom, nechýbala odvaha. Nie je to vôbec hra. Možno stačí byť len viac milým.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *