Neexistuje zlé počasie. Len zle oblečený športovec.

Bežec v zlom počasí

Jednou z vecí, ktoré nám dokážu vo veľkej miere ovplyvniť naše zimné outdoorové pohybové aktivity, je nevhodné a nekvalitné oblečenie. Aj na oblečení celkom dosť závisí kvalita nášho výkonu a následne aj radosť a dobrý pocit z tréningu. Skúsime sa zamerať možno trochu všeobecne, ale najmä na beh. Rozdielnosť v obliekaní závisí od intenzity pohybu v danom športe. Predsa len je bežec oblečený inak, ako športový rybár.

 Z počasia treba vyťažiť čo najviac

Keďže nemôžeme ísť behať ani v Adamovom, ani Evinom rúchu – neodporúčame J – niečo si už na seba vziať musíme. Výber oblečenia nám dokáže uľahčiť presná predpoveď počasia, naša predvídavosť a znalosť podmienok, do ktorých sa chystáme. Stačí sa pozrieť na stránku SHMÚ a mrknúť tam ALADINA. Dôležitá je nielen teplota, ale aj vietor, ktorý dokáže z príjemného počasia vykresať celkom kruté podmienky. Viete si predstaviť beh už po západe slnka, kedy sa výrazne ochladí, človek je spotený a do toho začne riadne fúkať? Nepríjemná predstava! Predvídavosť súvisí s odhadom podmienok, ktoré budú panovať v miestach, kam pobežíme. Ak plánujete ísť behať ku vode, alebo do dlhej doliny, je jasné, že tam bude o čosi chladnejšie, ako v dedine či meste. V prípade, že slnko svieti a pekne hreje, zbytočne sa budeme skrývať niekde v lese v tieni. Ak bývame v blízkosti niektorého pohoria, alebo máme aspoň na skok jeden väčší kopec a práve panuje inverzné počasie, využime to. Môžeme sa kúsok vyviesť autom a uľahčiť si to. V tomto prípade sa to auto dá odpustiť.

Vhodné oblečenie je alfa a omega efektívneho športovania a taktiež základom pre naše zdravie. Zlým a nevhodným oblečením môžeme veľa pokaziť, naopak vhodne zvolenou kombináciou zabezpečiť komfort.

Šport podľa intenzity pohybu

Na začiatok je potrebné uvedomiť si, akú fyzickú aktivitu ideme vykonávať a podľa jej intenzity sa aj primerane obliecť. Nemôže nám byť ani zima, ani príliš teplo. Je jednoduchšie zvoliť správne oblečenie na aktivitu, počas ktorej bude intenzita pohybu v čo najväčšej rovnováhe. Rozmeníme to na drobné. Ak pôjdete na krátku turistiku, kde nie sú dlhé náročné stúpania a celý čas udržujete približne rovnomerné tempo, nebudete sa musieť veľa vyzliekať alebo obliekať. Pri behu musí človek výberom oblečenia trafiť presne stred medzi intenzívnym behom a krátkymi pauzami, ktoré využije na jedlo, oddych alebo fotku. Počas bežnej turistiky sa zastavíme aj na dlhšie a v pokoji zotrváme v zime a vetre niekedy aj pol hodinu. Čo platí v oboch prípadoch? Určite treba reagovať na zmeny intenzity pohybu buď rozopnutím si časti odevu, alebo odložením do batohu. Dnešné oblečenie z kvalitných materiálov je však už tak flexibilné, všestranné a priedušné, že vydrží toho naozaj dosť. Nie je ale nikdy na škodu regulovať si svoju teplotu. Aby sme sa do intenzívneho stúpania rozopli, netreba mať prílišný pocit tepla. Malo by to byť automatické.

Každý má kondičku takú, ako na nej pracuje a podľa toho dokáže držať aké-také tempo. Nezabúdajme tiež na ťažký batoh a príslušenstvo, ktoré nosíme so sebou. Niekedy dokážu poriadne zaťažiť a zvýšiť tak výdaj energie a tepla.

Oplatí sa do oblečenia investovať?

Odhadnutie svojich fyzických možností nám pomôže nielen pri výbere oblečenia pred behom, ale aj pri jeho samotnej kúpe. Začínajúcemu bežcovi netreba urgentne nosiť drahé modely z najnovšej kolekcie. Naopak, skúsenému a výkonnému bežcovi nestačia lacnejšie a nepriedušné materiály. Zodpovedaním tejto otázky si dokážeme efektívne zvoliť vhodné oblečko a niečo aj ušetriť. Predídeme tak zbytočne drahej kúpe, alebo kúpe lacných, ale nekvalitných modelov. Platí tu, že občas je dobré investovať do drahšej veci, ktorá nám aj dlho vydrží.

Pri obliekaní je treba jednoznačne zabudnúť na obdobné pravidlo – čím väčšia zima, tým viac huňatého a hrubého na seba. Možno tak na večernú opekačku alebo nočnú rybačku. Dnes sa nosia tenké a multifunkčné materiály, ktoré sú veľmi efektívne – vysokopriedušné, bezšvové, s protipachovými vlastnosťami, ľahké, príjemné na nosenie a to najdôležitejšie – rýchloschnúce.

Kvalitná termobielizeň ako naša ,,druhá kožaˮ

Venujme pozornosť aj správnemu výberu veľkostí a strihu. V ponuke je v dnešnej dobe neskutočne veľa modelov a strihov všemožných typov oblečenia. Strih je poväčšine, často okrem lacnejších modelov, už riešený veľmi precízne. Na výber správnej veľkosti si treba dať záležať či už kvôli technickej stránke, alebo aj tej estetickej. Oblečenie nám musí zaručovať slobodu pohybu a voľnosť, nikde nesmie zbytočne tlačiť alebo ťahať. Materiál musí pekne obopínať telo a nikde nesmie odstávať, ani byť zbytočne nahromadený. V zime to platí dvojnásobne o termobielizni, ktorá nám slúži ako ,,druhá kožaˮ.  Výborná priľnavosť zaručí, že telo ostane suché, keďže termobielizeň odvedie pot von. Pozor tiež na dĺžku rukávov. Každý chce pri športe dobre vyzerať. S bundou ako pršiplášťom, alebo nohavicami ponad členky asi len ťažko zaujmeme.

Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú sa neoplatí zabudnúť, je ochrana hlavy, krku a koncov končatín, cez ktoré nám možno nevedomky uniká veľké množstvo tepla. Najmä cez hlavu, ktorú treba mať v každom prípade zakrytú čiapkou, buffkou, alebo aspoň šatkou.

Tri vrstvy ako základ obliekania

Konkrétne oblečenie sa klasicky delí na tri vrstvy. Základná vrstva sa stará o odvod potu od tela a jeho presun smerom von. Telo tak ostáva suché. Nasleduje tepelno-izolačná vrstva, ktorá sa používa na zateplenie v mrazivom počasí, takže sa občas aj vynecháva. Okrem tepelnej izolácie tiež odvádza pot smerom von. Vonkajšia ochranná vrstva chráni človeka pred poveternostnými podmienkami, tiež odvádza pot mimo tela a tiež sekundárne zatepľuje. Je teda dôležité, aby boli tieto vrstvy priedušné.

Na koniec už len dva zaujímavé výroky od dvoch vynikajúcich slovenských športovcov.

„Cieľavedomý tréning so zmenami intenzity je nevyhnutný.“ paracyklista Jozef Metelka

„Pravidelný šport a hľadanie svojich hraníc človeka veľa naučí.“ triatlonista Marek Nemčík

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *