Osteoporóza: Zlodej, ktorý chodí potichu!

Prichádza potichu, striehne na vás ako predátor, nebadane sa plíži a zabíja – osteoporóza! Štatistiky sú alarmujúce, osteoporózu má každá tretia žena po 50.roku života a každý piaty muž! Zdravie je číslo 1, ako sa jej pri oblúkom vyhnúť?

20. október

Je Svetový deň osteoporózy. Až 400 000 postihnutých na Slovensku, čo je 8% populácie. To sú čísla, ktoré chceme či nechceme, musíme brať na vedomie! Cieľom tohto osvetového dňa je dostať osteoporózu do povedomia ľudí, ako jej predchádzať, ako ju diagnostikovať a liečiť. Kvalita kostí by nás mala zaujímať, pretože to, že kosť nám redne sa nám nijako navonok neprejaví.

Osteoporóza

Je chronické ochorenie, ktoré spôsobuje známe „rednutie kostí“. Oberá nás o kostné tkanivo a kosti sú náchylnejšie na zlomeniny. Zlomenina vznikajúca ako následok osteoporózy je niekedy natoľko vážna, že ohrozuje náš život.

Podporovateľmi svetového dňa osteoporózy sú: Národná spoločnosť pre osteoporózu – Anglicko, Medzinárodná nadácia pre osteoporózu, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a na Slovensku spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

24. október – 04. november

Práve v období sa konajú dni otvorených dverí vo vybraných osteologických ambulanciách a osteocentrách po celom Slovensku, kde vám odborníci urobia jednoduché bezbolestné denzitometrické vyšetrenie, ktorým sa zisťuje hustota kostí.

Bojíte sa? Máte prečo!

Faktom je, že každé tri sekundy sa na svete zlomí kosť práve dôsledkom osteoporózy. Pričom po každej zlomenine bedrovej kosti zomrie alebo stratí schopnosť chodiť každý 4. človek ! Odhaduje sa, že na svete trpí osteoporózou až 200 miliónov žien!

Ako predchádzať osteoporóze

  1. Zdravý životný štýl
  2. Vyvážená strava
  3. Pravidelné cvičenie
  4. Krátky pobyt na slniečku, každý deň

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *