Trogir, kúzlo prímorskej histórie

Pohľad na nábrežie Trogiru

Mestečko ležiace neďaleko Splitu na pobreží Jadranského mora patrí spomedzi chorvátskych destinácií k tým menej známym, vďaka čomu nie sú miestne pláže a historické pamiatky priveľmi obsadené a vy si tak môžete svoju dovolenku vychutnať v pokoji. História Trogiru sa začína už v roku 380 pred naším letopočtom a odvtedy sa v ňom vystriedali Gréci, Rimania, Benátčania aj Maďari. Staré mesto bolo vyhlásené v roku 1997 za dedičstvo ľudstva UNESCO a v posledných rokoch prešlo rozsiahlym rekonštrukčným procesom, vďaka čomu ešte viac vynikne románske a renesančné kúzlo Trogiru.

Vstupné brány a historické centrum

Do mesta sa kedysi vchádzalo cez viaceré brány, z ktorých sa najlepšie do dnešných čias zachovali dve. Hlavnou z nich bola Kopnena Vrata, ktorá tvorila v 15.storočí spolu s mestskými hradbami významnú súčasť opevnenia mesta vybudovanú Benátčanmi. Tých pripomína aj zobrazenie leva sv. Marka a pri bráne sa nachádza aj socha patróna Trogiru, Sv. Ivana Trogirskiho. Prístupovým bodom do mesta bola aj Severná Brána, ktorá je dnes vyhľadávaná pre svoje kaviarne, reštaurácie a obchodíky.

Potom čo prejdete cez bránu a niekoľko uličiek sa ocitnete v srdci historického centra Trogiru, na Námestí Ivana Pavla II., kde sa nachádzajú najvýznamnejšie pamätihodnosti mestečka. Tým velí miestna katedrála Katedrala sv. Lovre, na ktorej mieste stál pôvodne prastarý kostolík zničený Saracénmi. S výstavbou katedrály sa začalo v roku 1193, trvalo však ešte ďalšie tri storočia, kým sa ju podarilo úplne dokončiť. Vytesávané vstupné dvere pochádzajú z dielne majstra Radovana a z oboch strán ich obklopuje benátsky kamenný lev. V interiéri zaujme vďaka svojim maľbám predovšetkým kaplnka Sv. Ivana a súčasťou Katedrály sv. Lovre je aj 47 metrov vysoká veža so zvonicou, na ktorú je možné vystúpiť a nahliadnuť tak na Trogir z výšky.

Hneď oproti mestskej katedrály sa nachádza palác rodiny Cipiko, ktorá bola v 15. storočí považovaná za jednu z najvýznamnejších rodín tohto regiónu. Komplex v sebe spája dva samostatné paláce, ktoré sú dielom talianskych architektov Firentinaca a Alesiho a ich interiér je bohatý na predmety vyrezávané z dreva. Viaceré z nich pritom pripomínajú časy bojov s Turkami, do ktorých sa zapájali aj členovia dynastie Cipiko.

Neďaleko stojí aj hodinová veža, ktorá bola pôvodne súčasťou kostola sv. Sebastiána a je charakteristická svojou modrou farbou, strieškou typickou pred dómy a sochou zobrazujúcou Spravodlivosť.

Kostolíky, zámok a múzeum Trogiru

Popri spomenutej katedrále nájdete v Trogire viacero ďalších zaujímavých kostolíkov a opátstiev. Benediktínske opátstvo sv. Mikuláša vyniká svojou bohatou barokovou dekoráciou, viacerými maľbami od Antonia Zanchiho či Paola Veneziana a tiež unikátnym dielom Kairos, zobrazujúcim postavy gréckej mytológie. Súčasťou opátstva bol v minulosti aj malebný kostolík sv. Petra, dnes stojí samostatne. V priestoroch Dominikánskeho opátstva zas odpočívajú viaceré významné osobnosti mesta, ako boli napríklad vplyvní humanisti Ivan a Simun Sobota.

Popri paláci rodiny Cipiko sa v Trogire oplatí zavítať aj do zámku Kamerlengo, pochádzajúcom z počiatku 15.storočia. Stavba postavená Benátčanmi a spojená s tromi vežami je počas letných mesiacov dejiskom rôznych predstavení a vystúpení. Najkrajšou z veží je Kula svetog Marka vyznačujúca sa kruhovým tvarom a kedysi slúžiaca ako obranná pozícia pred útokmi od mora.

Ak vám zostane na preskúmavanie Trogiru viac času, zavítajte tiež do tunajšieho múzea Muzej Grada Trogira, ktoré je súčasťou palácu Garagnin-Fanfogna a sídli neďaleko brány Kopnena Vrata. Medzi objekty, ktoré vystavuje patria viaceré artefakty z gréckych a rímskych čias, staré historické dokumenty, maľby, náčrty, vojenské uniformy, oblečenie a dobový nábytok.

Mimochodom v horúcich letných dňoch nie je nič lepšie ako sa po spoznávaní pamiatok ponoriť do morských vôd. Tie tunajšie sú prijemné a pokojné, pričom si môžete zvoliť buď kúpanie priamo v Trogire alebo prejsť po moste na priľahlý ostrovček Čiovo a osviežiť sa na niektorej z jeho pláží.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *