Ako viesť deti k úcte k prírode?
Deti sa s úctou k prírode nerodia, je potrebné ich k nej viesť! Je dôležité deťom vysvetliť, aké môžu mať ich činy dôsledky, nielen pre zvieratá a životné prostredie, ale v konečnom dôsledku aj pre ne samotné! Neviete ako na to? Tu máte zopár tipov!
Vybudujte v nich vzťah k prírode!
Ešte pred tým, ako začnete dieťa učiť základným pravidlám správania sa v prírode je viac ako dobré, ak dieťaťu najskôr dovolíte vytvoriť si k nej vzťah. Brávajte ich von tak často ako sa len dá! Nemyslíme tým však len vychádzky po najbližšom okolí sídliska, ale do skutočnej prírody. Choďte do lesa na hríby alebo na prechádzku, choďte na dovolenku k moru či na víkendový pobyt na zvieraciu farmu. Dieťa je od malička veľmi vnímavé, aj preto je dobré, aby ste k tejto „výchove“ pristúpili čo najskôr – vedzte, že pubertiaka už len sťažka prevychováte! Základom je pravidelnosť, no nie však vynucovaná. Je nevyhnutné urobiť z pobytu v prírode zábavu, nie povinnosť.
Detský výkon rastie s vekom, preto ak chcete ísť do prírody s deťmi, je potrebné si uvedomiť tento aspekt. Oblečte seba aj ich pohodlne, obujte si vhodnú obuv a zoberte si so sebou deku a menšie občerstvenie. Piknik v prírode je vždy veľmi príjemný a menší oddych nikdy neuškodí, práve naopak! Ak máte staršie deti, dajte im do rúk ďalekohľad, fotoaparát alebo kameru – tým pre nich urobíte výlet ešte zábavnejší. Z času na čas ich upozornite na zaujímavé detily, ako napríklad zvláštne zakryvenie stromu či zafarbenie listov, no nechajte im aj priestor na vlastné skúmanie a objavovanie!
Čo sa patrí a čo nie?!
Naučte svoje deti základným pravidlám, ku ktorým patrí napríklad vyhadzovanie odpadkov do smetných košov a nie na zem. Vysvetlite im, že ak nie je kôš dostupný, vždy je možné odpad odložiť do vaku alebo vrecka a odhodiť ho do odpadkového koša inde. Objasnite im dôvody tohto konania, teda že smeti ničia okolité rastliny a predstavujú veľké riziko aj pre tamojšiu zver, ktorá môže odpad zjesť či si inak ublížiť. Dobré je tieto príklady doložiť reálnym príbehom napríklad o tom, ako si srnka dorezala nohu na vyhodenom ostnatom drôte. Vysvetlite svojim deťom, že kŕmenie divokej zveri, nech už je myslené akokoľvek dobre, nie je správne. Príkladov je tiež hneď niekoľko – ako napríklad ten o nebojácnom medveďovi, ktorý prenasleduje ľudí v lese a vyžaduje si niečo pod zub.Upozornite deti najmä na aspekt nebezpečia, ktoré hrozí nielen ľuďom, ale aj samotným zvieratám, ktoré môžu byť (a zväčša aj sú) v takýchto prípadoch usmrcované poľovníkmi.
Naveďte ich na správny chodníček!
Informujte deti o význame lesných chodníkov a cestičiek. Vysvetlite im, že ich účelom nie je len zabezpečiť ochranu človeka putujúceho cez les, ale aj jednotlivých druhov rastlín a zvierat. Túlaním sa po lese (najmä ak ide o národné parky) mimo vyhradených cestičiek môže mať za následok zničenie zdrojov potravy tamojšej zvery či dokonca poškodenie tamojšieho habitusu. Pridržiavanie sa vyhradených ciest navyše chráni človeka pred útokom divej zveri či pred stratou správneho smeru a zablúdením.
Rozprávajte sa s deťmi o kvetoch, stromoch a zvieratách! O ich dôležitosti pre ekosystém a o ich vplyve na náš život. Vysvetlite im, že zbytočné trhanie kvetov môže zapríčiniť, že ich semená sa dostanú do im neprirodzeného prostredia, čím sa môže značne zmeniť charakter krajiny. Snažte sa spolu s deťmi hľadať súvislosti medzi vašimi činmi a reakciou prírody na ne – čo by sa napríklad stalo, keby vašim pričinením zmizli z povrchu zeme kvety, ktorých peľ zbierajú včely a tie z neho vyrábajú med, ktorý …
Podobná diskusia sa môže týkať aj zvierat – napríklad ich nadmerného odchytu. Je nevyhnutné vysvetliť deťom, že prítomnosť určitých zvierat v danom prostredí nie je len logická, ale priam nutná pre jeho správne fungovanie. Opäť skúste prostredníctvom príbehu vysvetliť vzťah medzi jednotlivými druhmi zvierat a objasniť ako funguje základný potravinový reťazec. Na základe toho deti rýchlo pochopia, že zvieratá musia zostať vo svojom prirodzenom prostredí, aby ho udržiavali v normále!
Fotografia: © BigStockPhoto.com