Ako viem, že to budú dvojičky?

Množstvo žien túži po tom, aby sa im narodili dvojičky. Pravdou však zostáva, že túžiť po dvojičkách a skutočne ich aj čakať sú dve rozdielne veci. Ak chcete vedieť, ako zistiť, že čakáte dvojčatá, čítajte!

Nie ste jediná?

Z každých 100 tehotných žien sú vždy zhruba 3, ktoré porodia dvoj- alebo trojčatá. Toto zvyšujúce sa číslo naznačuje, že očakávanie dvoj, troj, štvor či dokonca pätorčiat je dnes bežné oveľa viac, než tomu bolo v minulosti. Súvisí to jednak s tým, že čoraz viac žien odkladá tehotenstvo až kým nedosiahnu 30. rok života a často pritom užívajú aj plodnosť podporujúce medikamenty. Jedným z indikátorov toho, či môžete v budúcnosti mať dvojičky však môže byť aj to, ak niekto vo vašej rodine ich už porodil. Či už je to vaša stará mama z matkinej strany, vaše tety alebo sesternice – to všetko môže ovplyvniť aj vaše šance. Ak sa k tomu pridá aj vaše vlastná túžba, potom je možné, že sa vaše priania skutočne vyplnia.

Buďte všímavá!

Ak ste oboznámená zo svojim menštruačným cyklom, potom je dobré venovať pozornosť práve obdobiu ovulácie. A to najmä v prípade, že máte ovuláciu dvakrát do mesiaca. Práve častejšia ovulácia môže totiž zvýšiť vaše šance na otehotnenie a porodenie dvojčiat. Rovnako je dobré venovať pozornosť svojmu brušku. Ak je po prvých dvoch alebo troch mesiacoch vaše bruško už jasne viditeľné, ba čo viac – je väčšie než je obvyklé, môže to znamenať, že na svet nepríde len jedno bábätko. Preto ak spozorujete, že vám bruško rastie rýchlejšie než je to vo vašej rodine bežné (napríklad rozdiel niekoľkých týždňov), skúste navštíviť svojho lekára. Ten totiž okrem iného môže aj zistiť, či je veľkosť maternice v danom týždni bežná – netradične zväčšený uterus totiž môže byť tiež znakom očakávania dvojičiek. Ak je vaša ranná nevoľnosť neúmerne silná, môže ísť tiež o jeden z príznakov. Väčšia nevoľnosť môže totiž súvisieť so zvýšenou hladinou hormónov. Neberte však časté zvracanie ako jednoznačný signál, pretože zvýšená nevoľnosť môže súvisieť aj s mnohými ďalšími aspektmi tehotenstva.

Alfa-fetoproteín a enormná únava

O tom, či čakáte dvojičky vám môže čo – to povedať aj test na hladinu alfa-fetoproteínu. Na začiatku tretieho trimestra podstúpi väčšina žien krvný text AFP, ktorý meria hladinu tohto proteínu vylučovaného pečeňou dieťatka. Ak výsledky testov vykazujú enormné zvýšenie hladiny tohto proteínu, môže ísť jednak o znamenie, že dieťatko môže mať vrodenú vývojovú chybu, alebo že žena čaká dvojčatá. Ak testy vykazujú vysokú hladinu alfa-fetoproteínu, je viac než dobré podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie, ktoré presnejšie určí príčinu jeho zvýšenia. Rovnako dobrým indikátorom môže byť aj pociťovanie prílišnej únavy. Veľa tehotných žien, najmä v prvom trimestri, sa cíti veľmi unavene, čo je pochopiteľné, keďže ich telo pracuje na udržaní plodu pri živote. Na druhej strane, ženy nosiace dvojčatá pociťujú oveľa väčšie vyčerpanie. Prirodzene, je ťažké rozoznať medzi bežnou únavou a extrémnou vyčerpanosťou, o to viac ak ste pred tým nebola tehotná. Uvádzané príznaky však nikdy nie sú stopercentné. Preto ak chcete mať väčšiu istotu, navštívte svojho lekára!

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 10 Priemer: 3.1]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *