Nebuďte len matka: Buďte kamarátka!

Čo v skutočnosti deti chcú? Vyžadujú si vašu pozornosť, lásku, nehu, voľný čas. Na oplátku vás dieťa ľúbi a chce vám byť oporou a kamarátom. Nebojte sa preto povedať mu, čo vás trápi aj teší, buďte najlepší kamaráti.

Zdôverte sa vášmu dieťaťu

Matky zvyknú hovoriť: Je to len dieťa, nepochopí to. Ale čo by nepochopilo. Deti sú bystré a hlavne nie sú slepé, ako si to mnohí rodičia myslia. Ak matka odmalička vedie dieťa k pravde cez úprimné, a samozrejme, veku primerané rozhovory, vyvinie sa medzi nimi úprimný kamarátsky vzťah, ktorý ako matka určite oceníte hlavne v období dospievania aj samotnej dospelosti vášho dieťaťa.

Nájdite si čas na rozhovor

Žijeme v uponáhľanom svete. Deti sa hrajú s drahými hračkami, alebo si sadnú za počítač a rodičia o nich takpovediac ani nevedia. Je toto „moderné“ rodičovstvo skutočne dobré riešenie? Ja viem, prídete unavená z práce a chcete si oddýchnuť. Tak si pustite spolu rozprávku. Ak máte voľnú chvíľu, zahrajte si karty, spoločenskú hru, učte ho vyhrávať aj prehrávať, komunikujte s vašim dieťaťom. Možno budete prekvapená, ale aj ono sa zaujíma o váš život. Povedzte mu, ako bolo v práci, čo vtipné sa vám prihodilo na obede alebo cestou domov v potravinách. Zasmejte sa spolu s ním. Pýtajte sa na jeho život, na jeho pocity. Ako dlho ste ho už nevzali von, len tak na prechádzku? Aj to je forma oddychu. Ak je pekné počasie, nič vám nebráni v tom, aby ste si vzali časopis a išli na ihrisko. Prípadne zorganizujte piknik, oprášte bicykle v pivnici a choďte do prírody. Bude to príjemne strávený deň pre celú rodinu.

Kamarátstvo na celý život

Keď budete odmalička rozvíjať priateľskú komunikáciu medzi vami a vašim dieťaťom, vyvinie sa medzi vami priateľský vzťah, za ktorý budete neskôr veľmi vďačná. Keď dieťa dospeje, vy budete tá, s ktorou sa bude chcieť radovať z každého úspechu a tiež budete tá, ktorej sa bude chcieť vyplakať na ramene. Bude vám dôverovať, pretože, ako ste ho naučili, môže vám povedať všetko bez toho, aby ste ho súdili, vie, že si ho vypočujete a že mu poradíte, poviete svoj názor. Bude vás navštevovať nie preto, že musí, ale preto, že chce. Veď čo je krajšie, ako keď vám dcéra zavolá, či nemáte chuť na kávu a trocha pokecať, alebo keď vám syn zaklope na dvere, položíte mu na stôl teplý obed a rozhovor môže začať.

Vždy budete aj matka

Nech je medzi vami a vašim dieťaťom akýkoľvek priateľský vzťah, nezabúdajte, že vy ste jeho mama, ktorá ho musí naučiť, čo je správne a čo nie. Ak sa dieťa nezachová pekne, neposlúcha alebo je zlé, nebojte sa zvýšiť hlas. Ste rodič, ktorý musí mať rešpekt a autoritu a dieťa to musí vedieť. Vy ste tá, ktorá ho musí naučiť, čo je dobré a čo je zlé, preto nepodceňujte výchovu. Ak dosahuje úspechy, neprestávajte ho chváliť, ak mu niečo nevyjde, povzbudzujte ho! Hlavne sa o tom rozprávajte, nech sa neuzavrie do seba. Vaše dieťa nesmie mať strach povedať vám čokoľvek, práve naopak, mali by ste v ňom vybudovať potrebu povedať vám všetko ako prvej. A potom sa budete môcť spolu s vašimi deťmi a kamarátmi zároveň radovať nie len vy z ich úspechov, ale rovnako sa budú radovať aj oni z tých vašich.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *