Jeden luster nestačí. Výber svetla sa neoplatí podceniť

Osvetlenie interiéru je veľmi dôležitou záležitosťou, ktorú pri zariaďovaní domácnosti nemôžete podceniť. Zlá voľba či chybné umiestnenie môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Pri nákupe svietidiel preto buďte nekompromisný a dbajte na kvalitu.

V súčasnej dobe je na trhu naozaj veľmi pestrá ponuka svietidiel, ktoré vám pomôžu vytvoriť si doma príjemné prostredie. Musíte však vedieť dobre zvoliť. Pri výbere si všímajte nielen vzhľad, ktorý samozrejme hrá dôležitú úlohu, ale najmä funkčnosť. Sledujte teda konštrukčné riešenie, záves svietidla, možnosť výškového umiestnenia, pohyblivosť ramena v prípade lampičiek a podobne. Určite by ste nemali podceniť ani iné technické parametre, ako je intenzita osvetlenia, farba svetla, stabilita, materiál tienidla či stojanu.

Nároky na estetiku

Jednotlivé stolové lampy a lustre vyberajte s citom. Vždy si predstavte, ako by vyzerali práve vo vašej domácnosti. Aj v čase, keď nebudú svietiť, mala by byť radosť pozerať sa na ne. Podstatnú úlohu hrajú farby, ktoré vyniknú predovšetkým v dobre osvetlenom interiéri. Využiť môžete aj účinnú hru svetla a tieňov. Dajte si však pozor na zrkadlá a lesklé plochy, tie niekedy môžu až nepríjemne odrážať svetlo. Vyhnúť sa tomu môžete napríklad pomocou stolovej lampy s vhodným tienidlom.

Aké svetlo kam?

V kuchyni je hlavným svietidlo to, ktoré sa nachádza nad jedálenským stolom. Je opticky najvýraznejšie, no jeho funkcia je skôr doplnková. Podstatnejšie sú svetlá umiestnené nad pracovnou plochou. V spálni sa usilujte zachovať intimitu priestoru a zabezpečte si osvetlenie s príjemným svetelným tokom. Aj tu je lepšie zvoliť viacero menších svietidiel, ktoré je možno otáčať a polohovať podľa nálady či potreby. V detskej izbe myslite predovšetkým na bezpečnosť, svietidlá by mali byť bez ostrých či špicatých hrán. K pracovnému stolu zase patria kvalitné stolové lampy s polohovateľným telom. Zakúpiť si ich môžete napríklad v e-shope casca.sk.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *