Skoncujete s problémami so spánkom

Spiaca žena a budík

Problémy so spánkom trápia množstvo ľudí. Najčastejšie ide o ženy. Príčinou môžu byť nesprávne návyky, ale aj hormonálne zmeny. Lieky na spanie síce krátkodobo pomôžu, ale nevyriešia podstatu problému. Prinášame vám niekoľko tipov, po ktorých sa vám bude zaspávať ľahšie a ráno sa budete cítiť lepšie.

Tma. Ak máte problémy so spánkom, zatemnite všetky okná. Počas tmy sa vylučujú hormóny, ktoré prehlbujú spánok a ovplyvňujú jeho cyklus. Ak to nie je možné, použite masku na spanie. Ide o textíliu na prekrytie očí, ktorá plní rovnaký účel, ako zatemnenie miestnosti.

Elektrické prístroje. Mozog počas spánku pracuje inak ako pri bdení. Môžu ho rušiť také frekvencie, ktoré v bdelej fáze nevníma. Odporúča sa vypnutie mobilov, Wi-Fi sietí, ale aj televízorov, počítačov, či iných zariadení ktoré môžu vytvárať elektromagnetický smog.

Myšlienky. Pokúste sa pred spánkom nemyslieť na veci ktoré vás trápia. Zastavte tok myšlienkok, ktoré znemožňujú prejsť telu do režimu odpočinku. Jednou z možností je sústrediť sa na dýchanie – preciťovať každý nádych a výdych, až kým nezaspíte.

Domáca zvieratá. Jedným z dôvodov nespavosti môže byť podvedomé vnímanie pohybu domácich zvierat v našej blízkosti. Nežiaduci vplyv môže mať aj horší vzduch a charakteristický zvierací pach.

Pravidelný odpočinok. Tým je povedané všetko. Spite pravidelne, 6 až 8 hodín denne. Dôležitá je pravidelnosť. Poobedňajšia siesta je nevhodná, nahlodáva prirodzený biorytmus a v noci sa vám bude ťažko zaspávať.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 4.3]
Užitočné značky:, ,
Komentáre
  1. 9 rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *