Kvalitný spánok – základ zdravia
Spánok je základom nášho zdravia. Väčšina ľudí to ale výrazne podceňuje. Prespíme tretinu života a momentálne lekári zaznamenávajú civilizačnú chorobu s názvom insomnia. Áno, je to nespavosť, ktorá kvári skoro polovicu populácie. Katastrofické číslo. Všetko je to spôsobené tým, že neustále myslíme na to, čo sme zažili zlé počas toho dňa, nepríjemné pocity nás úplne ovládajú. Cez deň totiž počujeme viac negatívnych správ, ako pozitívnych. Naše podvedomie pracuje, či chceme alebo nie. Nevieme prestať myslieť na to, čo nás čaká ráno v práci, do toho sa primiešajú partnerské či zdravotné problémy a zákerná insomnia je na svete.
Každý človek potrebuje kvalitný spánok. Máme na mysli kvalitu spánku, nie kvantitu.. Lekári sa zhodujú, že treba prespať nerušene 8 hodín denne. Ak sme neustále v noci zobúdzaní prípadne nevieme zaspať aj do tretej ráno, tak náš spánok určite nie je kvalitný.
Človek je tvor, ktorý je uspôsobený na to, aby chodil, hýbal sa, bol aktívny. Stále. Chôdza je lepšia ako niektoré mnohé druhy športu, ale k tejto aktivite a vyťaženosti ide ruka v ruke aj spánok.
Bez spánku by sme nezvládli bežné úkony, preto treba spať každú noc poctivo. Z nespavosti sa vykľuli mnohé zákerné choroby, ako epilepsia, alebo cukrovka, či psychické poruchy a depresie. Je to zacyklený kolotoč. Azda neexistuje na svete človek, ktorý by nebol šťastný, keď sa ráno zobudí vyspaný a plný energie. Naopak keď nemôžeme zaspať a zle spíme sme vkuse podráždení. Keď nevieme zaspať, tak si berieme rôzne barbituráty na spanie. Súkame do seba lieky, jeden za druhým na spanie, pričom tieto lieky poškodzujú naše telo aj mozog. Najbežnejším a najdostupnejším bylinným liekom je valeriánka lekárska alebo melatonín, ktoré môžu dopomôcť v zaspávaní. Ale ani s nimi by sme to nemali preháňať.
Bez spánku to nejde, pretože je to fyziologická potreba každého jedinca. Je vedecky dokázané, že človek, aby normálne spokojne zaspal musí byť primerane fyzicky unavený a musí cítiť duševnú pohodu, tak jeho spánok bude dokonalý. Za sebou nechá všetky problémy počas dňa, ktoré zažil a bude myslieť na niečo príjemné. Napríklad na šum mora a západ slnka. Na internetových stránkach je už mnoho „zaručených“ rád, ako sa dobre vyspať, aké zvoliť techniky spánku, ale ponúkame Vám naozaj dobré rady ako zaspať.
Recepty na ne (zdravý) spánok môžete nájsť aj tu:
- Nerozmýšľať nad ničím, čo treba neodkladne spraviť, nerozmýšľať nad problémami. Radšej myslieť na niečo pozitívne. Dať off našej mysli.
- Nepiť alkohol tesne pred spaním, ale ani počas dňa.
- Jesť pred spaním maximálne 3 hodiny, a to isté platí s nápojmi. S plným mechúrom a žalúdkom sa ťažko zaspáva. Ale pozor! Nemožno ísť do postele ani hladní či smädní, treba si to správne rozvrhnúť.
- Nefajčiť tesne pred spaním! Zbytočne sa nám tým iba prekrvuje mozog a stúpa krvný tlak.
- Nepozerať do počítača alebo tabletu tesne pred spaním. Namáhame si oči, aj mozog, a tým pádom nevieme vypnúť.
- Snažiť sa o úplné ticho počas spánku, bez hluku, svetiel z ulice, zatemniť okná.
- Vetrajte pred spaním! Čím dlhšie tým lepšie. V izbe nesmie byť teplo pri zaspávaní.
- Počas dňa nespať, pretože organizmus potom nevie, či je noc alebo deň. Cez deň máme byť vitálni. Žiadne popoludňajšie šlofíky.
- Spať minimálne 7 – 8 hodín denne neprerušovane, nie viac, nie menej. Dospávanie cez víkendy škodí zdraviu, organizmus je potom zmätený.
- Skúste bylinkové čaje, z medovky, alebo melatonín vo forme tabletiek.
- Žiadna fyzická aktivita, najmä nie cvičenie tesne pred spánkom. Lekári radia najmenej dve hodiny pred spaním žiadne cviky, pretože sa zbytočne prekrvuje organizmus a stúpa krvný tlak.
- Výborná na spanie je joga a meditovanie tesne pred spánkom. Upokojí myseľ a vy sa zrazu budete cítiť oddýchnutí a uvoľnení.
- Skúste už poobede vyhýbať sa kofeínu v akejkoľvek podobe a tiež doplňte svoj jedálniček o vitamín B.
fotografia: © bigstockphoto