Ako sa vianočne naladiť?

Vianoce sa blížia, no my to ani necítime! Časy, kedy sviatočná atmosféra a rodinná pohoda boli najdôležitejšími prvkami tohto obdobia, sú už za nami. Ak vám však vianočná atmosféra nie je ukradnutá, ponúkame vám zopár tipov ako ju získať späť!

Čas pohody a oddychu?!

Vianoce boli odjakživa sviatkami pohody a pokoja. Sviatočný čas mal pripomínať ľuďom vzájomnú lásku a úctu, ktorú si bolo treba nielen preukazovať, ale aj pripomínať a vážiť. Dnes však akosi ľudia zabúdajú na toto jednoduché pravidlo a jediné čo v tomto predvianočnom čase zažívajú je stres a nervozita. Ak nechcete skončiť ako pán Scrooge z Dickensovej Vianočnej koledy, potom čítajte a inšpirujte sa!

Vianočná nálada: ako ju získať?

1) Vianoce sú už tradične o darčekoch. Ak si chcete Vianoce skutočne užiť, kupujte darčeky v predstihu. Kto povedal, že darčeky musia byť kúpené spolu s vianočným stromčekom?! Ak vám v priebehu roka padne do oka nejaká drobnosť, kúpte ju. Kamarátov či známych ňou môžete obdarovať buď na meniny, narodeniny alebo Vianoce! Preplnené obchodné domy a nevrlí predávajúci sú zaručení ničitelia vianočnej nálady.

2) Ak už predsa len nestíhate kupovať darčeky v predstihu a ste nútení kupovať ich spolu s ostatnými, doprajte si na to čas. Nakupujte v maximálnej pohode a v dobrej nálade a snažte sa túto náladu prenášať na ostatných. Jednoduché prianie príjemných a pokojných sviatkov poteší každého! Ak k tomu pridáte úprimný úsmev, určite to zohreje na duši aj vás samotných!

3) Myslite aj na tých, ktorí nemajú také šťastie ako vy. Ak idete okolo pokladničky Slobody zvierat či inej charitatívnej organizácie, prispejte im zopár centami! Pri desiatkach Eur, ktoré ste práve v obchode nechali, vás tých pár drobných nezabije. Ak nič iného, budete mať aspoň chvíľkový príjemný pocit na duši, že ste pomohli niekomu, kto to naozaj potrebuje!

4) V prípade, že charitatívnym organizáciám neveríte, skúste urobiť aspoň niečo milé pre druhého človeka. Či už ho poznáte alebo nie, každá pomoc či pozornosť poteší. Ponúknite sa svojej kamarátke ako opatrovateľka jej dieťatka, kým si ona odbehne ku kaderníčke či na vianočné nákupy. Pomôžte staršej panej z vášho vchodu s vianočným nákupom alebo aspoň napečte vianočné sušienky pre kolegov z práce. Stačí malá drobnosť a potešené budú obe strany!

5) Skúste si vyčleniť čas aj pre tých menej šťastných! Čo takto dobrovoľná výpomoc v miestnom útulku či starobinci? Práve dobrovoľníctvo vám môže dodať pocit zadosťučinenia a pomôcť pri vytváraní príjemnej vianočnej atmosféry, a to nielen u vás doma! Stačí zopár hodín s tými, ktorí to najviac potrebujú a nielen že budú vaše Vianoce príjemnejšími, no aj tie ich budú o kus krajšie! A to už veru stojí za zváženie, čo poviete?

6) Človek je v tomto období doslova ohučaný z reklám a všakovakých vianočných ponúk. Aj preto by mal dopriať svojim ušiam aj trošku príjemnejšej muziky. Ak nie ste alergickí na vianočné koledy, potom si nejaké z nich sem tam pustite. V prípade, že už vám aj ony lezú na nervy, pustite si klasiku, hip hop, blues či jazz – skrátka čokoľvek, čo vám tieto rušné dni spríjemní!

7) Upratovanie a pečenie si spestrite filmom! Nie je nič lepšie, ako popri „povinných“ a nudných vianočných prípravách sledovať filmy s vianočnou tematikou. Pozrite si napríklad nádhernú romantickú klasiku „Život je krásny“ alebo obľúbený animovaný muzikál „Ako Grinch ukradol Vianoce“! Ak nemáte práve náladu na vianočné filmy, pozrite si čokoľvek, čo vás poteší a čo vám dodá žiadaný pocit pokoja a spokojnosti!

8) Ak ste skôr milovníkom kníh, potom bod sedem pokojne ignorujte a radšej zasadnite ku kvalitnej knižke. V prípade, že ste ešte nečítali Dickensovu Vianočnú koledu, je ten pravý čas to napraviť! Rovnako tak by vás mohla nadchnúť a vianočne naladiť aj knižka od Dylana Thomasa o Vianociach vo Walese. Ak si čítanie osladíte horúcim a chutným punčom, vianočná atmosféra vás isto neminie!

9) Zdobte, zdobte a ešte raz zdobte! Ozdobte si byt či dom vianočnými svetlami a všakovakými drobnosťami. Natrhajte si vetvičky z ihličnanu čo vám rastie na dvore a dajte ich do vázy v chodbe – takáto čerstvá „kytica“ nielen že príjemne osvieži vzduch, ale postará sa aj o vytúženú sviatočnú atmosféru. Nešetrite na farbách ani lesku – Vianoce sú predsa obdobím štedrosti a tú možno prejavovať aj v takejto forme! Zdobiť pritom možno nielen vetvičkami či vianočnými guľami, ale aj sviečkami, ponožkami či drobnými postavičkami vianočných motívov rozostavenými po celom dome.

10) V neposlednom rade je dôležité, aby ste kvôli Vianociam neutrácali viac peňazí, ako si v skutočnosti môžete dovoliť. Vianoce sú síce o štedrosti a hojnosti, no naši predkovia mali na mysli skôr dostatok vo forme lásky, radosti a pokoja! Či už tomu veríte alebo nie, aj malý darček dokáže potešiť a vám pritom ušetriť nemalé stresy a úzkosť. Byť finančne zadĺžený nie je nikdy príjemné, o to menej keď je sviatočný čas. Netreba pritom zabúdať, že vianočné dlhy sa často splácajú aj niekoľko mesiacov po skončení samotných Vianoc!

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *