Objavte v sebe kreatívneho ducha

Mladá žena medituje

Priali by ste si mať viac nápadov, vymyslieť niečo nové a vedieť sa na vec pozrieť z viacerých uhlov pohľadu? Dovoľte si byť kreatívna. Kreativita nie je niečo, s čím sa rodíme a aj napriek tomu, že nepovažujete samú seba za kreatívnu osobu, môžete na nej zapracovať a želaný výsledok sa dostaví.

Dovoľte si opustiť vašu komfortnú zónu – tam sa dejú veci! Práca od rána do večera a každodenná rutina kreativite neprospieva. Chce to „rozbiť“ zabehnutý chod vecí, je viac než pravdepodobné, že si nemôžete dovoliť hneď zajtra odísť z práce a mesiac cestovať po svete, no pokúste sa o to aspoň v malom – ráno namiesto času, ktorý trávite na sociálnej sieti venujte aspoň 20 minút sebe, dovoľte si aspoň na pár dní či predĺžený víkend odcestovať a znova sa zhlboka nadýchnuť a inšpirovať – nové miesta, ľudia a prostredie podporia kreativitu a aj celkovú chuť do života.

Nechajte nápady voľne plynúť, neposudzujte ich. Sadnite si na chvíľu a len pozorujte svoje myšlienky, po chvíli sa možno objaví jeden alebo aj viac nápadov – zapíšte si ich, ale neposudzujte, nekalkulujte proste píšte všetko, čo vám napadne. V tejto fáze nám podvedomie ponúka nápady a konečne ich mozog neposudzuje, tak z nich môžete vyťažiť viac.

Meditácia je tiež jedným zo spôsobov ako napumpovať svoju kreativitu. Naša myseľ denne spracováva nepredstaviteľné množstvo podnetov, ktoré nám bežia v hlave ako film, v horšom prípade viac  prelínajúcich sa filmov a vy neviete ktorému venovať pozornosť. Je jasné, že v takejto mysli nie je veľa priestoru pre nové nápady, a preto spomaľte a predstavte si ako myšlienky spomaľujú až nakoniec vytvoríte prázdny priestor, ktorý vyhradíte novým nápadom. Môžete tiež skúsiť rôzne vedené meditácie alebo veľmi účinný autogénny tréning.

Proste tvorte! Znie to absurdne – tvoriť keď nemáte inšpiráciu, no pokiaľ nebudete svoju kreativitu využívať, nebude mať priestor rásť. Keď vás niečo inšpiruje choďte do toho a tvorte pre vás- aj keby z toho na prvý pohľad nič nebolo. Pracujete na svojej tvorivosti a o to ide.

Dajte si informačnú diétu. Denne sledujeme televíziu, kontrolujeme sociálne siete, pozeráme videá, preklikávame sa cez veľké množstvá zdrojov až máme myseľ úplne zahltenú informáciami. Určte si deň, kedy pre vás internet a televízia nebude existovať a najlepšou možnosťou by bol aj vypnutý mobilný telefón. Pre väčšinu ľudí je to nepredstaviteľné, no tento krok vás môže priviesť k mnohým novým nápadom a znovuobjaveniu chuti tvoriť. Utriedite si tiež myšlienky a možno sa vám podarí vyriešiť aj veci z minulosti, ktoré stále nosíte so sebou, lebo ste na ich riešenie počas bežných dní nemali čas.

No nezúfajte pokiaľ nevymyslíte hneď niečo revolučné, aj malými krôčikmi sa dostávate bližšie k cieľu – pochváľte sa za to.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *