Ako si oddýchnuť od jesennej „depky“

Depresívna žena pri vianočnom stromčeku

Menej slniečka, skorá tma a chladné počasie sú každý rok dôvodom  melancholických stavov. Nostalgicky spomíname na dni plné slnka, ležania pri vode a grilovačiek počas horúcich večerov, do ničoho sa nám nechce púšťať a najradšej by sme prespali celý deň. Vidíte sa v týchto riadkoch? Skúste teda niektoré z nasledujúcich trikov, aby ste sa tento rok konečne týmto stavom oblúkom vyhli, užívali si jeseň a dokázali efektívne relaxovať.

Prevencia v podobe zdravej stravy, dostatku spánku a cvičenia vám zabezpečí, že sa budete dobré cítiť počas celého roka a zmeny počasia či iné vonkajšie vplyvy vás len tak ľahko „nevykoľaja“. No keď vás aj napriek tomu depresívne stavy neopúšťajú, skúste zradiť do vašej stravy viac prírodných “antidepresív“.

Omega 3 a 6 mastné kyseliny. Aj u zdravých ľudí je často veľký nedostatok omega-3 tukov a zároveň nerovnováha medzi tukmi typu omega-3 a omega-6. Mnohé výskumy poukazujú na to, že nedostatok tukov typu omega-3 má spojitosť s rastom civilizačných ochorení, hlavne so srdcovo-cievnymi ochoreniami, artritídou, obezitou, depresiami a schizofréniou. Skúste preto rybí alebo ľanový olej.

Vitamíny skupiny B majú významný vplyv na duševné zdravie. Ich nedostatok sa spája s vážnymi duševnými chorobami, ako je hlboká depresia. Absencia thiamínu, alebo vitamínu B1, vedie k depresii, úzkosti, pocitom strachu a podráždenosti. Riboflavín, teda vitamín B2, zase zodpovedá okrem depresie aj za psychózy. Hlavnými zdrojmi B vitamínov sú obilniny, strukoviny, klíčky, kvasnice a oriešky.

Významne pomáhajú aj citrusy, vypite ráno pohár čerstvo vytlačenej grepovej šťavy, prebudí vaše telo a správne naštartuje do nového dňa. vitamín C pomáha znižovať hladinu stresu a po prežití stresovej situácie vracia tlak a hladiny kortizolu do normálu.

Keď je človek vystavený stresu , odčerpávajú sa niektoré látky rýchlejšie, zvyšuje sa napríklad spotreba vitamínu B potrebného pre fungovanie centrálnej nervovej sústavy a tiež vitamínu C a zinku nevyhnutného na zvýšenie odolnosti voči stresu a celkový duševný stav.

Okrem stravy vám môže pomôcť aj cvičenie. Určité polohy prevzaté z jogy  pomáhajú s depresívnymi stavmi, jedná sa prevažne o polohy hlavou dole, ktoré prekrvia váš mozog.

Stojka a jej modifikácie sú jedny z najúčinnejších cvikov, no v prípade, že stojka je pre vás nedosiahnuteľná méta, zvoľte jej ľahšiu no nie menej efektívnu alternatívu: postavte sa a pusťte vrchnú časť tela dole k nohám, chyťte sa pritom za členky alebo prepleťte ruky – ako je vám príjemnejšie a s dôrazom na váš dych zotrvajte v tejto polohe jednu minútu, potom sa pomaly postavte a opäť predýchajte.

Ďalším cvikom je mostík s podporou. Uložte na seba prikrývky či vankúše, ľahnite si na ne chrbtom a prehnite sa tak, aby sa hlava, vrchná časť chrbtice aj nohy dotýkali zeme. V tejto polohe vydržte 5 až 10 minút. Môžete sa skúsiť tiež prehnúť cez stabilnú stoličku, čo umožní väčší uhol prehnutia vašej chrbtice a otvorenie hrudníka.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *