Vyžmýkajme zo zimy všetko, čo nám ponúka

Kondičný beh na snehu

Ľudia sa opakujú, ako by už radi privítali teplé jarné lúče, leto a snehu dali nadobro zbohom. Využili sme však zimu dostatočne a užili si snehu ako sa len dá? V máji ho budeme hľadať už len márne. Samozrejme, okrem dlhočizných tatranských žľabov. Tam sa ale asi len ťažko vybláznime J. Vážme si podmienky, ktoré máme a nemyslime zbytočne dopredu. ,“Ako by som už chcela leto.“ Vždy si v duchu odpoviem: „V snehu si hádam zabehám aspoň ešte dva-trikrát.“ Nepanuje síce pravá ruská zima, no nebuďme ani upišťaní.

Lyže? Bežky? Skialp?

Dlhé zimné večery sú pomaly, ale isto opäť už len spomienkou na rozmanitú zimu. Snehu sme si veľmi neužili. Síce občas nakydalo peknú nádielku, no kým sme vytiahli a namazali lyže, všade bolo plno vody. Lyžovaniu a bežkovaniu tohtoročná zima nejako extra nepriala. Klasickú zimnú turistiku si však môžeme vychutnávať ešte zopár týždňov. Ak patríte k lyžiarom, bežkárom či skialpinistom s titulom ,“zarytý“, pri hľadaní vhodných podmienok želáme veľa šťastia! Možno len stačí premenovať aktuálne podmienky na ideálne a hor sa rýchlo do hôr.

Výhovorky verzus činy

 Nechce sa nám vonku do mrazu, snehu, čľapkaníc a mokra? Stačí si dobre premyslieť, kam človek vyrazí a jednoducho sa takýmto úsekom vyhneme. Na prechádzku či beh môžeme pokojne vyraziť autom. Vyvezieme sa nad dedinku či mesto a vystúpime na krásne zasneženej lúke. V tomto prípade sa to auto dá ospravedlniť. No nie?

Zasnežená krajina alebo prepotené fitko?

Krásne vyrysované brucho, bicepsy a chrbát asi len ťažko dosiahneme vonku. Možno tak v posilňovni pod holým nebom – vo workout parkoch, ktoré po novom rastú ako huby po daždi. Ak však nejdeme do fitka s týmto zámerom, na čo tam vlastne ideme? Bežať na páse a kukať na televízor? To snáď nie. Ani Bratislavčanom nemôžeme zožrať, že nie je kam ísť. Neviete o blahodarných účinkoch pobytu na čerstvom vzduchu? Dokonca nejde len o to. Ak medzi bežiacim pásom a stojanom na závažia zazriete srnku či jeleňa, napíšte nám do redakcie a pošlite fotku J. Skúsme si ísť na hodinu zabehať na bežiaci pás a von do prírody. Potom porovnajme to dobrodružstvo a zážitky…

Otužovaním k lepšiemu zdraviu

Ani tak nemyslíme sprchovanie v studenej vode a saunovanie, ako celoročné outdoorové športovanie – čiže aj športovanie vonku v zime. Nie je potrebná ani zdravotná prehliadka, ako sa to žiada pri ľadových medveďoch. Nielenže si tým zlepšíme telesnú zdatnosť, ale aj upevníme pevnú vôľu a posilníme imunitný systém a naše zdravie. Netreba to však nerozumne preháňať, pretože všetkého veľa škodí, tu platí dvojnásobne.

Motivácia ako základ k úspechu

Efektívna motivácia je subjektívna vec. Každý potrebuje odstrániť tú svoju výhovorku a motivovať sa práve v jeho slabšej stránke. Nechce sa nám kvôli neideálnemu počasiu, nechuti či únave? Zamerajme sa práve na najväčšiu prekážku, ktorá nám v tom bráni. Ide o budovanie pevnej vôle. Často prekonávame nie fyzickú, ale psychickú bariéru. Pri určení si jasných dočasných cieľov sa nám to podarí. Zaznamenaný pokrok nás poteší a zároveň motivuje k dosiahnutiu náročnejšieho cieľa. Zabehnem to rýchlejšie, prejdem väčšiu vzdialenosť, alebo budem vonku dlhšie. Značenie si rôznych dát je predpokladom k lepšej orientácii v našej kondícii.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *