Rotterdam – mesto, ktorým vejú moderné vetry

Historické centrum Rotterdamu

Zatiaľčo niektoré mestá vynikajú svojou historickou podobou, Rotterdam zaujme naopak skôr inovatívnym a futuristickým dizajnom. To však neznamená, že by ste v tomto druhom najväčšom meste Holandského kráľovstva a jednom z najväčších prístavov sveta na žiadne pamätihodnosti nenatrafili. Tunajší Europoort prepojený s riekou Rýn je doslova vstupnou bránou do Európy a už od čias narodenia významného učenca a tunajšieho rodáka, Erasma Rotterdamského patrí Rotterdam k významným centrám kultúry.

Čo by ste o Rotterdame mali vedieť

Pravé zosobnenie holandskej modernosti je často krát nazývané aj Manhattan rieky Maas a väčšina turistov sem prichádza z holandského hlavného mesta Amsterdam. Medzi oboma mestami vždy existovala určitá forma priateľskej rivality, ktorú najlepšie vystihuje miestne porekadlo : „Amsterdam si možno získa tvoju peňaženku, ale Rotterdam si získa tvoje srdce“. Rotterdamu patria v rámci Európy viaceré prvenstvá, v roku 1953 v ňom bola vybudovaná za účelom nákupov prvá pešia zóna menom Lijnbaan a v štýle art noveau tu bol v roku 1898 postavený vôbec prvý európsky mrakodrap. Dostal meno Witte Huis a dokázal odolať aj krutému bombardovaniu, ktoré Rotterdam zasiahlo počas druhej svetovej vojny.

V Rotterdame sa dbá na každý malý detail, mesto je dobre organizované a je sa v ňom možno dobre orientovať. Strechy mnohých z tunajších budov sú pokryté panelmi, keďže čoraz viac budov v Holandsku využíva pre svoj chod a potreby solárnu energiu. Jedna z častých rád, ktorú pred prvou návštevou mesta dostanete znie, aby ste sa nepýtali ako sa dostanete do historického centra, keďže skupinu pamätihodností sústredených na menšej ploche v Rotterdame nenájdete.

Múzeá a galérie Rotterdamu

Vašu návštevu Rotterdamu môžete začať napríklad na ulici Witte de Withstraat, ktorá je ako neoficiálne centrum súčasného umenia posiata umeleckými galériami, reštauáciami a barmi. Potom čo ulicou prejdete, ocitnete sa v blízkosti komplexu Museumpark, čo ako jeho názov napovedá je súbor, v ktorom sa nachádza tucet najvýznamnejších múzeí mesta. Všetci milovníci architektúry tu musia povinne zamieriť do galérie Kunsthal, ktorá bola vytvorená na základe uznávaného rotterdamského architekta Rema Koolhaasa a v ktorej sa v priebehu roka odohráva 25 výstav.

Neďaleko leží Bojimans van Beuningen, jedno z najstarších múzeí Holandska, v ktorom sa vystavujú umelecké predmety od stredoveku až po súčasnosť a vystavuje práce svetoznámych maliarov ako Hieronymus Bosch, Pieter Bruegel starší, Rembrandt, Rubens a ďalší. Kuriozitou múzeá je Sála nekonečných zrkadiel, ktorú vytvorila japonská umelkyňa Yayoi Kusama. Do tajomstiev inovatívneho dizajnu a najnovších výstrelkov holandskej módy vás v Museumpark zase zasvätí Het Nieuwe Instituut.

Kuriozity a turistické atrakcie mesta Rotterdam

Severnú časť mesta spája s južnou majestnátny most Erasmusbrug, jeden z architektonických symbolov Rotterdamu, čnejúci sa nad vodami rieky Nieuwe Maas. Po moste sa je najlepšie prejsť peši, získate tak na okolie úplne novú perspektívu, pričom obzvlášť magická je táto skúsenosť vo večerných a nočných hodinách, kedy je Erasmusburg po celej svojej dĺžke vysvietený. V Rotterdame sa je mimochodom možné pohybovať nielen taxíkmi po cestách ale aj v takzvaných vodných autobusoch, ktoré rieku križujú.

Medzi zaujímavosti, ktoré toto mesto svojim návštevníkom ponúka patrí aj trh Markthal, ktorý má netradičnú podobu tunela a jeho strecha je osvetlená žiarivými farbami dúhy. Práve vďaka svojmu stropu je trh inaugurovaný len pred dvomi rokmi často považovaný za holandskú obdobu Sixtínskej kaplnky. Tento obchodný komplex zaberá rozlohu 11 000 m2 a v jeho útrobách objavíte 8 reštaurácií, 100 stánkov s čerstvými potravinami a vyše 200 obchodov s oblečením a ďalšími produktami.

Markthalom sa však rotterdamské kuriozity zďaleka nekončia a ak ich chcete zočiť viac, zamierte k skupinke 32 domov žltej farby v blízkosti stanice metra Station-Blaak, súborne nazývaných Kubuswoningen. Každý z týchto domov sa nakláňa v uhle 45 stupňov a vyzerá akoby sa chystal práve spadnúť, to je však len optický klam. Za ich zrodom stojí holandský architekt Piet Blom a hoci väčšina domov je súkromným pozemkom, v jednom z nich funguje hostal, ktorý umožňuje skupinke štyroch ľudí vyskúšať si na vlastnej koži aké to je bývať v žltom naklonenom dome v podobe kocky.

Ak by ste zatúžili zočiť celú impozantnosť Rotterdamu z výšky, vydajte sa k 185 metrov vysokej veži Euromast. Na jej vrchol dorazíte vo výťahu, ktorý sa počas stúpania otáča okolo svojej osi, čo poskytuje jedinečný pohľad na mesto zo všetkých uhlov. Pozor, nie je vhodné pre osoby so strachom z výšky. V priestoroch Euromast fungujú aj dve reštaurácie a tiež možnosť stráviť noc v jednom z luxusných apartmánov vo výške 100 metrov nad zemou.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *