Ako vyberať detské hračky?
Hračky sú odjakživa univerzálnym prostriedkom, ako potešiť naše ratolesti. Prostredníctvom hračiek a hier rozvíjajú detičky svoje schopnosti a učia sa. Na trhu je v súčasnosti veľké množstvo hračiek, no vybrať tú správnu je niekedy veľmi ťažké. A práve preto sme sa tejto téme venovali podrobnejšie.
Hranie sa je pre dieťa jeden zo spôsobov, ako spoznávať svet a skúmať ako veci fungujú. Hračky a hry sú teda pre dieťa v každom veku dôležitou súčasťou života. Každé obdobie veku dieťaťa má však svoje vlastné charakteristiky a tomu by sa mal prispôsobiť aj výber samotných hračiek.
Pre novorodencov sú vhodné najmä rôzne hrkálky, pri ktorých si môže rozvíjať úchopový reflex, ale v tomto období si vystačia aj s interakciou s rodičmi, pri ktorej môžu vnímať ich mimiku a zapájať svoje zmysly. Od jedného do troch mesiacov dieťatko už vidí ostro, preto sú vhodné pestrofarebné hračky, s umývateľným plastovým alebo pogumovaným povrchom, keďže dieťatko skúma hračky najmä ústami. Ide o rôzne zrkadielka, pogumované knižky do vody, hryzadlá, hrkálky a pod. Vhodné sú tiež závesné pohyblivé farebné hračky nad postieľku, ktoré môže dieťatko skúmať ležiace na chrbte. Dieťatko medzi štyrmi až šiestimi mesiacmi začína vyslovovať slabiky a aktívne uchopuje veci okolo seba. Odporúčajú sa hračky, ktoré hrajú melódie, spievajú, či vydávajú zvuky.
Vo veku od šesť do dvanásť mesiacov už vie dieťatko vysloviť pár slov. Je dobré ho v tom podporovať hračkami vydávajúcimi zvuky, napríklad jednoduchými detskými hudobnými nástrojmi (bubon, xylofón, hrací stolček a pod.). Dieťa vo veku od jedného roku do osemnástich mesiacov má už rozvinutú motoriku natoľko, že dokáže poskladať jednoduchý útvar z kociek. Hračky ktoré ďalej podporujú motoriku sú teda rôzne kocky, jednoduché puzzle. Na sklonku tohto obdobia dieťa už javí záujem o čmáranie a dokáže nakresliť jednoduchú kružnicu. Kresliace potreby by mali byť zdravotne nezávadné, umývateľné zo stien a nábytku, dieťa by ich malo používať iba pod dohľadom rodičov.
Okolo druhého a tretieho roku života je dieťa schopné navliekať na šnúrku korálky, či priraďovať geometrické tvary do správnych otvorov. Rado sa hrá aj s kockami a od nich odvodenými stavebnicami. Vo veku štyroch až piatich rokov sa s obľubou stotožňujú so svojim obľúbeným povolaním, preto nič nepokazíte, ak im zaobstaráte k nemu detskú výbavičku. V tomto veku detičky rady kreslia a obľube sa teší aj plastelína, ktorá pomáha zjemňovať motoriku. Odporúčané sú tiež jednoduchšie stavebnice, skladačky, či matematické počítadlo.
Šesť až osemročné dieťa je vhodné motivovať k učeniu a čítaniu. V tomto veku sa už od detičiek požaduje plnenie povinností, najmä v spojitosti so školou, preto sú vhodné aj logické a spoločenské hry, pri ktorých je podstatný nielen výsledok ale aj samotný proces. Deti od jedenástich rokov môže potešiť kniha, CD obľúbenej skupiny, počítačová hra, oblečenie, pri chlapcoch ďalej podľa záľub a pri dievčatách bižutéria, lesk na pery a pod.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
este ste tam mohli doplnit, ze hracky pre deticky musia byt nezavadne a certifikovane !