Ako sa zbaviť pracovného stresu?

Žena prežíva stres v práci

Je toho na vás už akosi priveľa? Trávite v práci takmer celý deň, no stále máte starostí nad hlavu? Nič sa vám nedarí, nestíhate a jediné čo z toho máte je nekončiaci stres?! Ponúkame vám 5 tipov, ako proti nemu efektívne bojovať!

Stres je náš úhlavný nepriateľ!

So stresom sa zväčša stretávame ako s negatívnym aspektom každodenného života. Stres vzniká pomerne často na pracovisku, a to najmä z dôvodu neistoty, nevhodných pracovných podmienok či z nadmerného pracovného zaťaženia. Tento stres má negatívny vplyv nielen na výkon pracovníka, ale aj na jeho zdravotný stav, čo sa môže prejavovať napríklad poruchami správania či depresiami. Snaha bojovať proti stresu je síce vždy chvályhodná, avšak niektoré jej formy nie sú práve najvhodnejšie. Snaha zbaviť sa stresu čo najrýchlejšie môže v niektorých prípadoch viesť dokonca k jeho prehĺbeniu napríklad ak sa proti nemu snažíte bojovať prílišným prejedaním sa, zvýšenou konzumáciou alkoholu či v zbytočnom a prehnanom utrácaní peňazí na nákupoch. Ponúkame vám päť zaručených tipov, ako možno stres aspoň čiastočne zmierniť!

 1: nalaďte sa na správnu nôtu!

Nech už počúvate akýkoľvek druh hudby, sústreďte sa na tie piesne, ktoré máte najradšej. Zostavte si playlist vašich najobľúbenejších pesničiek, napáľte si ich na CD alebo nahrajte do mobilu a majte ho vždy poruke! Či už budete hudbu počúvať v aute alebo cestou v električke nie je podstatné – ide o to, aby ste si dokázali navodiť príjemný pocit čo najrýchlejšie. Nie je dokonca potrebné, aby ste obľúbenú hudbu počúvali dlho – podľa Americkej psychologickej asociácie stačí dokonca len 10 minút denne, aby ste boli schopný pomôcť telu znížiť stresové zaťaženie.

 2: vyberte si pokojnú pozíciu…

Skúste sa naučiť zopár jednoduchých jógových pozícií a zacvičte si ich vždy keď pocítite, že stres rastie. Nie je potrebné hodinové cvičenie ani dokonalé ovládanie jógových asán, stačí naozaj len zopár strečingových ťahov. Jóga má množstvo pozícií rôznych úrovní, takže si vyberte zopár takých, ktoré vám budú najviac vyhovovať. Ako tvrdí Americká akadémia rodinných fyzioterapeutov, cvičenie je jedným z najlepších a najzdravších prostriedkov, ako bojovať proti stresu a nahromadenému napätiu.

 3: zahĺbte sa do knihy!

Je úplne jedno či si budete denne čítať po jednej rozprávke alebo sa pustíte do šesťstostranového historického románu. Dôležité je, aby ste sa čítaniu naplno oddali a tak aspoň na chvíľku zabudli na vaše problémy. Noste svoju obľúbenú knihu (ak sa dá) vždy so sebou – čítať predsa môžete cestou do práce či z práce alebo aj počas obednej prestávky. Nemusíte sa trápiť výberom – vbehnite do prvého kníhkupectva a kúpte si pokojne aj nejaký komix – čokoľvek čo vás vtiahne do deja je prospešné nielen vášmu telu, ale aj duši!

 4: „vyparkujte“ sa!

Vyberte si niektorý z parkov vo vašom meste, kam obvykle nechodíte a vydajte sa na prechádzku. Je to najjednoduchšia možnosť ako zmeniť scenériu a dať si pauzu od každodennej driny. Navyše, zájsť si na miesto, kde ľudia chodia výhradne kvôli relaxu a zábave vám tiež pomôže uvoľniť sa a trosku vypnúť. Ak budete mať chuť, môžete si v parku zabehať či zacvičiť si jógu. Či už za zvukový „feedback“ zvolíte šum vetra v korunách stromov alebo vašu obľúbenú hudbu, je už na vás!

 5: dostaňte to zo seba…

Zavolajte kamarátom alebo si dohodnite stretnutie pri káve. Netrápte sa tým, že ste spolu nejaký čas nehovorili, to pre vás znamená len jedno: budete mať aspoň dostatok konverzačných tém. To, že budete môcť hovoriť o svojom živote a zároveň počuť, čo sa deje v životoch druhých ľudí vám pomôže vidieť váš stres z inej perspektívy. A práve táto perspektíva vám pomôže proti nemu aj efektívne bojovať. Okrem uvoľnenia napätia zapracujete aj na upevnení priateľských zväzkov, čo nikdy nie je na škodu!

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , , , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *