Voda je základ! Koľko treba v lete piť?

Za sebou máme už niekoľko horúcich týždňov a vysoké teploty nás neopustia ani v najbližších dňoch. Ako prežiť horúčavy v pohode? Prvoradý je dostatočný pitný režim.

Koľko treba denne piť?

Počas horúcich dní by malo telo prijať minimálne 3 litre tekutín. Pri zvýšenej aktivite ako šport alebo fyzická práca by mal byť príjem ešte vyšší. Pite pravidelne a v menších dávkach, ideálne tak, aby ste nepociťovali smäd. Smädom vám organizmus signalizuje, že ste pitný režim zanedbali a telo potrebuje urgentne doplniť tekutiny.

Nie je voda ako voda

Najvhodnejšie nápoje sú čistá voda, nesladené bylinkové a ovocné čaje, minerálne vody a zriedené ovocné šťavy. Dajte si pozor na sladené nápoje a džúsy, ktoré obsahujú množstvo jednoduchých cukrov. Majú nielenže vysokú kalorickú hodnotu, ale zhoršujú vylučovanie vody z organizmu. Počas horúcich dní obmedzte aj nápoje s dehydratačným účinkom ako káva a čierny čaj. Vyhnite sa aj nadmernému množstvu soli a sladkým jedlám. Pri minerálnych vodách sa nedržte len jednej značky, ale pravidelne ich obmieňajte. Tekutiny nemusíte dopĺňať len nápojmi, ale aj šťavnatým ovocím a zeleninou. Pre vysoký obsah vody sú veľmi vhodné uhorky a melóny. Pri nákupe zeleniny, ovocia, minerálnych a stolových vôd môžete aj ušetriť, stačí ak budete sledovať aktuálne akcie hypermarketov. Napr. Tesco leták si môžete prezerať pohodlne na počítači či v mobile.

Ako zistíte, že pijete málo?

Pitný režim dodržiavate nesprávne, ak pijete len vtedy, keď pociťujete smäd. Ďalším znakom nedostatku tekutín môžu byť bolesti hlavy, sucho v ústach, únava, zlá koncentrácia a malátnosť. O vašom pitnom režime vám veľa napovie aj farba moču. Ak je bezfarebný alebo slabej žltej farby, prijímate dostatok tekutín. Ak je tmavý a zapácha, musíte piť viac. Dodržiavať pitný režim vám môžu pomôcť aj mobilné aplikácie, ktoré vás upozornia, že je čas doplniť tekutiny.

Krásna a hydratovaná

Pravidelný pitný režim je tým najlepším spôsobom, ako oddialiť starnutie. Ešte predtým, ako nakúpite množstvo ,,anti-age“ prípravkov, siahnite po pohári vody. Krémy hydratujú pokožku na povrchu, ale omnoho dôležitejšia je hydratácia zvnútra. Výsledky v podobe vláčnej a mladistvej pleti sa dostavia už v krátkom čase rovnako ako lepšie trávenie, dostatok energie a ako bonus zhodíte aj pár kíl.

Fotografia: © Photo-Mix/pixabay

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *