Dajte im o sebe vedieť!

Pracovný trh je dnes čistokrvná džungľa. Málo z nás má to šťastie, že im z neba spadne práca, nehovoriac o „práci snov“. Väčšina z nás browsuje celé dni po internete a hľadá sama. Poďte brúsiť s nami, získajte prehľad a prácu!

Vďaka bohu za internet

Prechádzanie z firmy do firmy, vypytovanie či obvolávanie je už dávno za nami. Ani personálne agentúry už nemajú toľko práce ako kedysi. Vďaka internetu pochopiteľne. V súčasnosti už existuje na internete nespočetné množstvo možností, ako získať informácie o voľných pozíciách, takže nie je nutné nikam chodiť. Teda okrem pohovoru.

Našli si Vás?

Na internete nájdete viaceré inzertné či priamo pracovné portály, kde si môžeme prácu nielen nájsť, ale aj ponúknuť. Jednoduchým vyplnením dotazníka či formulára o sebe a svojich „schopnostiach“ vytvoríte svoj pracovný profil, ktorý radi využívajú aj firmy hľadajúce človeka, s konkrétnou špecializáciou a schopnosťami. Nebuďte preto prekvapené, keď vás osloví aj niekto, komu ste neposielali svoj životopis. Nemuseli ste, oni si vás našli. Svedčí to minimálne o tom, že máte čo ponúknuť alebo máte zaujímavo vytvorený profil.

Odprezentujte svoje kvality

Ak nechcete nič nechať na náhodu a spoliehať sa na to, že vás možno objavia, vezmite osud do vlastných rúk. Pracovný trh ponúka viaceré možnosti, rozhodnite sa správne.V prvom rade by bolo vhodné ujasniť si, o akú pozíciu máte vlastne záujem. Nie je nič horšie, ako keď po prijatí do zamestnania zistíte, že ste na ten pohovor vlastne ani veľmi ísť nechceli, a veď ani pracovať na danej pozícii nie je pre vás vyhovujúce. Máte samozrejme možnosť odchodu, okolo ktorej je však dosť starostí. Premyslite si to radšej dopredu a stanovte si pracovné hranice. Ich význam je jednoduchý. Určujú len to, čo ste ešte ochotný robiť a čo už nie (a v akej oblasti samozrejme).

Na druhej strane však treba občas aj riskovať, pretože aj pozícia, o ktorej si po prečítaní základných informácií myslíte svoje, pre vás môže znamenať jedinečnú šancu. Ak teda máte čas – čo väčšina nezamestnaných má – dajte im šancu. Posielajte odpovede na všetky inzeráty, ktoré vás zaujmú. Odpovedzte dokonca aj na tie, o ktorých si poviete: „na to nemám“.

Verte si. Nie každá firma, ktorá má extrémne požiadavky, na nich potom aj trvá. Možno ide o akési predkolo pohovoru s cieľom „odfiltrovať“ tých, ktorí si neveria a nie sú dostatočne ctižiadostiví. Zamestnanie vás musí baviť.Nemáte čo stratiť. Buď vám s ľútosťou oznámia, že ste nesplnili ich požiadavky, čo nie je práve potešujúce, ale žiť sa s tým dá… alebo ich váš životopis zaujme natoľko, že vás pozvú na pohovor. Nadchádza vašich päť minút slávy kedy máte šancu odprezentovať svoje schopnosti v plnej paráde. Samozrejme s dávkou rešpektu. Predsa ide o serióznu záležitosť. Váš potenciálny chlebodarca možno nemusí byť na rovnakej vlnovej dĺžke ako vy, takže sa na neho treba buď vyladiť alebo uprednostniť formálnu komunikáciu. Pracovné pohovory sú však už inou témou…

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *