Čo sa stane ak prestanete fajčiť?

Mladé dievča láme cigaretu

Fajčenie býva jednou z najčastejších príčin predčasnej straty zdravia. Ukončenie tohto návyku predstavuje významný krok ku  zlepšeniu kvality života aktívneho fajčiara po zdravotnej stránke, no nezanedbateľný je aj ekonomický efekt, vo forme usporených peňazí. Rovnako býva oslobodené aj jeho najbližšie okolie – od pasívneho fajčenia. Pozitívne výsledky zbavenia sa tohto zlozvyku sú badateľné už po niekoľkých hodinách.

Bezprostredne po prijatí rozhodnutia prestávate bojovať s nutkaním si „zapáliť“. Klesajúca hladina nikotínu má za následok, že už po 20 minútach sa vám upokojí krvný tlak a tepová frekvencia.

Nebezpečný oxid uhoľnatý je súčasťou cigaretového dymu. Po vpravení do organizmu znižuje obsah kyslíka v krvi, ktorý je nevyhnutný pre činnosť srdca a iných dôležitých orgánov. Po 8 hodinách bez cigarety sa jeho množstvo v krvi znižuje a zvyšuje sa hladina kyslíka.

24 hodín abstinencie znižuje riziko infarktu. Po 48 hodinách začnete vnímať intenzívnejšie vône a chute, ktoré boli doposiaľ otupené nikotínom. Po 3 dňoch zacítite prvú úľavu pri dýchaní, telo sa zbavilo posledných zvyškov nikotínu. Po 2 týždňoch máte to najhoršie za sebou. Začína sa zlepšovať krvný obeh a ak vo svojom úsilí vytrváte, po 3 mesiacoch sa zlepší funkcia pľúc. Vaše pohybové aktivity a športové výkony sa zlepšia. Medzi 3 až 9 mesiacmi už máte čisté pľúca. Môžte sa lepšie sústrediť na aktivity a už takmer nepociťujete nutkanie si zapáliť.

1 rok abstinencie znížil pravdepodobnosť ischemickej choroby srdca u polovicu, v porovnaní s fajčiarmi. Po 5 rokoch je zredukované riziko mŕtvice ako u nefajčiarov. O 10 rokov je znížená pravdepodobnosť rakoviny dýchacieho traktu. Po 15 rokoch sú všetky riziká minimalizované na úroveň ľudí, ktorí nikdy nefajčili.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *