Ako si vytvoriť pozitívny vzťah sama k sebe?

Usmievavá žena za volantom

Určite to poznáte – spoločnosť, síce nepriamo, ale vyžaduje aby bola žena vždy decentne upravená, štíhla, viedla usporiadaný rodinný život, bola výbornou mamou, no zároveň si budovala aj kariéru. To samozrejme nie je nemožné, ale vytvára to veľký tlak na väčšinu žien, ktoré sa ženú za touto dokonalosťou domnievajúc sa, že nie sú dosť dobré.

Čo je to tá sebaláska? Je to náš najdôležitejší vzťah, aj keď to mnohí nepriznávame. Väčšina detí  bola vychovávaná k tomu, aby si vážili druhých ľudí a oceňovali ich, no úprimne si vážiť a mať rád sám seba sa považovalo za prejav egoizmu a namyslenosti. Medzi sebaláskou a egoizmom je veľký rozdiel, najskôr je potrebné prijímať a mať rád sám seba, aby sme mohli mať radi ostatných.

Ak si chcete vytvoriť naozaj pozitívny vzťah sama k sebe, bez odpustenia to nepôjde. Spomeňte si, čo všetko na sebe do dnešného dňa stále neprijímate. Za život si takýchto presvedčení nahromadíme viac než dosť a preto úprimne odpustenie môže predstavovať vstupnú bránu k sebaláske.

Neporovnávajte sa s ostatnými a uvedomte si, že práve to, aká ste je na vás jedinečné. Hlavne my ženy máme tendencie sa porovnávať a závidieť ostatným ženám akú majú postavu, krásne husté vlasy, 3 dovolenky za rok či rozprávkový vzťah s manželom a deťmi. Nikdy ale neviete či je to skutočná realita, koľko úsilia to daného človeka stálo a či to vlastne nie je len „naoko“. Zamerajte sa namiesto toho  radšej na seba a na vaše silné stránky, ktoré na sebe často ani nevidíte.

Trávite rada čas so sebou? Mnohí ľudia potrebujú neustálu spoločnosť a necítia sa dobre sami, ale čas kedy ste sama si môžete náležite užiť, nemusíte sa nikomu prispôsobovať a môžete si vymyslieť program na aký máte práve chuť. Nemajte pocity viny z odmeňovania samej seba, ak si niečo naozaj zaslúžite, tak si to doprajte. Zvládla ste náročný týždeň v práci či dosiahla stanovený cieľ? Oslávte to sama so sebou a urobte si radosť nakupovaním, kúpeľom či zmrzlinou pri sledovaní vášho obľúbeného filmu, dovoľte si užívať si každú sekundu strávenú sama so sebou.

Cvičte tiež z lásky k svojmu telu a nie z nenávisti toho, ktorého sa chcete zbaviť. S takýmto pozitívnym prístupom pôjdu hneď kilá dole ľahšie. Skúste aj nové chute a jedlá, doprajte si vždy niečo, čo ste predtým neochutnala a pripravte tak pre seba nový zážitok. Potešte svoje telo zdravou stravou, to čo svojmu telu dávame sa prejavuje aj navonok a zdravé stravovanie je ideálnou súčasťou vášho života na ceste smerom k sebapoznávaniu a toľko spomínanej sebaláske.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 4.3]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *