Wellness po domácky!

Potrebujete po celom týždni alebo po náročnom dni vypnúť? Tak „wellnessujte“! Vyžeňte všetkých z domu, pustite si obľúbenú muziku, zapáľte sviečky a dajte si teplý kúpeľ.

Keď sa povie wellness… prvé čo nás napadne sú wellness pobyty v termálnych kúpeľoch, spojené s rekreáciou a relaxom. Pred očami sa nám zračia sauny a masáže, určené pre blaho nášho tela aj ducha.

Wellness si môžete vytvoriť priamo u vás doma. Prvý predpokladom je nájsť si na seba čas, preto ak máte deti nechajte ich postrážiť susede, kamarátke, rodine alebo manželovi. Pošlite svoju rodinku na výlet, nechajte každému odkaz, že nemáte čas a zaznačte si svoj „deň relaxu“ do diára.

Muzikoterapia

Vypnite si všetky vaše mobilné zariadenia, ktoré by vás mohli rušiť. Ak radi počúvate hudbu, pustite si niečo jemné, pomalé, čo nijak nenaruší tú pravú meditačnú, relaxačnú atmosféru. Ideálny sú napríklad Tony Bennett, Sade, Norah Jones a mnohí iní.

Začnite relaxom

Ak už všetci odišli z domu a vy ste ostali v tichu nadišiel váš čas! Sadnite si na zem alebo si ľahnite, zavrite oči a zhlboka dýchajte, takto to môžete robiť aj niekoľko minút. Základné cviky z jógy alebo pilatesu môžu byť ideálnym začiatkom vašej relaxácie. Tep sa vám ukľudní a vy budete pripravená vhupnúť do vane. Už len napustiť vaňu teplou vodou a zapáliť sviečky. S nalievaním kvalitného vínka alebo šampanského, tak ako to býva vo filmoch, radšej počkajte na neskôr, pretože kombinácia alkoholu a teplej vody vám môže skôr uškodiť.

Teplý kúpeľ

Okrem skutočného relaxu a duševného potešenia má kúpeľ aj blahodarné zdravotné účinky. Uvoľnia sa vám svaly, telo sa vám prekrví z vonka aj z vnútra, čím sa celé telo okysličí a zaktivizuje sa činnosť vnútorných orgánov. Zvýši sa telesná teplota tela, zrýchli sa tep srdca a dýchanie. V teplom kúpeli sa začnete viac potiť a tým vyplavíte z tela škodlivé látky, ktoré sa vám v tele nahromadili.

Čo do kúpeľa

Teplota vody by sa mala pohybovať okolo 40 a viac stupňov. Vo vode by ste mali zostať okolo 20 až 40 minút. Aby ste pomohli aj vašej pleti, stačí ak si do kúpeľa pridáte prípravky vyrobené na prírodnej báze, napríklad oleje z rozmarínu, levandule, jalovca, medovky, či rôzne druhy morskej soli do kúpeľa. Známe sú aj tzv. konfety do kúpeľa, ktoré vyzerajú ako ruža, z ktorej môžete podľa potreby odlamovať lupene a pridávať ich do kúpeľa.

Spoznajte Wellness

Wellness znamená vo všeobecnosti zdravú rovnováhu tela, mysle a duše. Prispieva k celkovému pocitu pohody a reprezentuje kombináciu zdravia a pocitu šťastia. Wellness hneď niekoľko druhov stresu: fyzický stres spojený s nervovou sústavou, chemický stres spojený s toxicitou tela a psychický stres, ktorý sa často spája s hormonálnymi zmenami. Wellness sa dá definovať rôzne, preto existuje nespočetne veľa názorov a uhlov pohľadu na to, čo wellness skutočne znamená. Ak už chápete wellness tak či onak, najdôležitejšia je prax. Tak hurá do vane!

Pozor, pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom je teplý kúpeľ nevhodný. Rovnako to platí pre ľudí trpiacich ochorením močových ciest, pohlavnými ochoreniami, ale aj inými chronickými ochoreniami.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *